Simona Halep, calificată în optimi la Roland Garros. A câştigat meciul cu Petkovic în două seturi, scor 7-5, 6-0
Sursa foto:Shutterstock Vizualizari:

Simona Halep, liderul WTA, a câştigat în două seturi partida cu Andrea Petkovic, locul 107 WTA, în 16-imile competiţiei de Grand Slam de la Paris.

După un prim set cu scor strâns, câştigat de Halep cu 7-5, jucătoarea din Germania a cedat toate game-urile, iar Halep a câştigat şi al doilea set, cu scorul 6-0.

În optimi, Halep o va avea ca adversară pe Elise Mertens, favorita 16, pe care a întâlnit-o o singură dată, în acest an, în turul doi la Madrid Open, când sportiva din România s-a impus cu scorul 6-0, 6-3, scrie digi24.ro