Halterofilul Marin Robu s-a clasat pe locul 8 la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Halterofilul Marin Robu s-a clasat pe locul 8 la Jocurile Olimpice de la Tokyo în categoria de greutate de 73 de kilograme. Acesta este cel mai bun rezultat obţinut până acum de sportivii din Republica Moldova la competiţia din Japonia.

La proba smuls, Marin Robu s-a clasat pe locul trei, după ce a ridicat 155 de kilograme, iar la aruncat a fost al nouălea cu 175 de kilograme. Cu un total de 330 de kilograme, sportivul de 21 de ani s-a clasat pe locul 8 la prima sa Olimpiadă din carieră. Pentru acest rezultat, Marin Robu va primi din partea statului 200 de mii de lei.

Shi Zhiyong din China este noul campion olimpic în categoria de greutate de până la 73 de kg. El a stabilit şi noii recorduri, olimpic şi mondial, cu rezultatul total de 364 de kilograme. La Jocurile Olimpice de la Tokyo urmează să participe şi halterofila Elena Cîlcic. Ea va intra în concurs pe 2 august, în categoria de greutate de până la 87 de kilograme.