JO 2020: Bulgaria a detronat Rusia la gimnastică ritmică
Sursa foto:TVR Moldova Vizualizari:

Ansamblul de gimnastică ritmică al Bulgariei s-a impus în finala Jocurilor Olimpice de la Tokyo, punând astfel capăt hegemoniei Rusiei, care a câştigat toate titlurile la această disciplină începând cu ediţia de la Sydney, din anul 2000, informează EFE.

Gimnastele bulgare Simona Diankova, Stefani Kiriakova, Madlen Radukanova, Laura Traeţ şi Erika Zafirova au ocupat primul loc în clasamentul final al competiţiei, cu un total de 92,100 puncte după cele două rotaţii, urmate de reprezentantele Rusiei (90,700 puncte) şi Italiei (87,700), medaliate cu argint, respectiv bronz, scrie agerpres.ro.

Pentru Rusia, câştigătoarea concursului pe echipe la ultimele cinci Olimpiade, aceasta este o nouă lovitură după cea de sâmbătă, când Dina Averina, marea favorită la individual compus, a pierdut aurul în faţa israeliencei Linoy Ashram.