Belgia ia bronzul la Cupa Mondială de Fotbal din Rusia după 2 - 0 cu Anglia

Pentru Belgia este cea mai bună performanţă la o Cupă Mondială. Partida s-a disputat la Sankt Petersburg.

În finala mică a Cupei Mondiale, Belgia a deschis scorul în faţa Angliei după doar patru minute. Meunier a finalizat o fază pornită chiar din propriul careu al dracilor roşii. În replică, Harry Kane, a trimis pe lângă. Colegul lui Kane de la Tottenham, Alderweireld, a trecut cu puţin pe lângă al doilea gol al belgienilor, înainte de pauză.

În a doua repriză, acelaşi Alderweireld a scos de pe linia porţii o minge trimisă de un alt coleg de la echipa de club, Eric Dier. Cu mai puţin de zece minute rămase din meci, De Bruyne l-a servit pe Hazard, care a stabilit scorul final, 2-0 pentru Belgia şi naţionala lui Roberto Martinez care pleacă acasă cu medaliile de bronz.

La Cupa Mondială de Fotbal, echipa Belgiei şi echipa Angliei s-au mai înfruntat de două ori, în 1954 (4-4) şi în 1990 (1-0 pentru Anglia).