Cupa Spaniei- Leganes, calificată în sferturile de finală pentru prima oară din istoria sa
Sursa foto:Digi Sport Vizualizari:

Echipa Leganes s-a calificat pentru prima oară, în aproape nouă decenii de existenţă, în sferturile de finală ale Cupei Spaniei la fotbal, graţie golului marcat în deplasare, în partida pierdută la limită pe terenul formaţiei Villarreal (scor 1-2), miercuri seara, în manşa secundă a optimilor de finală ale competiţiei, relatează Agerpres.

Internaţionalul marocan Nabil El Zhar, mijlocaşul lui Leganes, a deschis scorul în prima repriză a partidei de pe Estadio de la Cerámica (min. 31). Gazdele au egalat imediat după pauză, prin Dani Raba (min. 48), iar apoi au preluat conducerea pe tabela de marcaj în minutul 89, prin rusul Denis Cerîşev.

În meciul tur, Leganes, grupare de la periferia Madridului, înfiinţată în 1928, reuşise să se impună cu scorul de 1-0.

Tot miercuri, Real Madrid a remizat pe teren propriu, 2-2, cu formaţia de ligă secundă Numancia, însă elevii lui Zidane au acces în sferturile de finală graţie victoriei cu 3-0 din prima manşă.

Lucas Vazquez a reuşit o dublă pentru madrileni (min. 11 şi 59) în partida de pe Santiago Bernabeu, în timp ce golurile oaspeţilor au fost marcate de Guillermo (min.45 şi 82).