Două medalii de aur la Campionatul ţărilor mici pentru sportiva din Republica Moldova, Dimitriana Surdu
Sursa foto:olympic.md Vizualizari:

Dimitriana Surdu a obţinut două medalii de aur la Campionatului ţărilor mici din Europa la atletism. A doua ediţie a Campionatului s-a desfăşurat la Liechtenstein.

Dimitriana Surdu a devenit campioană la aruncarea greutăţii şi la aruncarea discului.

Medalii de argint au câştigat: bărbaţi – A. Cruşelniţchii (110m/g), I. Emilianov (greutate), I. Siuris (800m), M. Răileanu (3000m), ştafeta suedeză (A. Morozov, A. Daranuţa, A. Zatic, A. Şturmilov); femei – O. Smovjenco (800m), L. Fisikovici (3000m).

Medaliaţii cu bronz au fost: bărbaţi – A. Zatic (200m), Ş. Mura (disc); femei – U. Buşilă (lungime).

În clasamentul pe echipe, Republica Moldova a ocupat locul doi, cedând poziţia întâi Ciprului cu o diferenţă de 22,5 puncte şi devansând Islanda cu 5,5 puncte.

La competiţie au participat 17 echipe. Din Republica Moldova au concurat 16 atleţi.