Echipa naţională de futsal a R. Moldova a învins reprezentativa Ţării Galilor
Sursa foto:IPN Vizualizari:

Selecţionata de futsal a Republicii Moldova a învins reprezentativa Ţării Galilor în prima partidă din grupa H a preliminariilor Campionatului Mondial din 2020.

Tricolorii s-au impus cu 8-4, transmite IPN.

Prima repriză a meciului, disputat la complexul sportiv Futsal Arena FMF din comuna Ciorescu, s-a încheiat nedecis cu scorul de 1-1. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 11, prin Chris Hugh. Republica Moldova a restabilit egalitatea trei minute mai târziu, graţie golului înscris de Cristian Obadă.

În repriza a doua, tricolorii au făcut spectacol şi au marcat de şapte ori. Cristian Obadă a reuşit o dublă, celelalte goluri fiind înscrise de Sergiu Munteanu, Andrian Laşcu, Andrei Negară, Sergiu Tacot şi Ion Anton.

În cealaltă partidă a grupei, Finlanda a spulberat reprezentativa Irlandei de Nord cu scorul de 9-1.

Pentru echipa antrenată de Vladimir Vusatîi urmează meciul cu Irlanda de Nord. Partida se va disputa astăzi la Ciorescu, cu începere de la ora 18:30. În faza următoare vor accede primele două clasate.