FC Dinamo-Auto a pierdut pe teren propriu în meciul disputat cu FC Sheriff

FC Dinamo-Auto Tiraspol a suferit un eşec usturător (0-4) pe terenul propriu din Ternovca, în meciul din etapa a treia a campionatului naţional de fotbal disputat cu FC Sheriff Tiraspol.

Golurile au fost marcate de Bliznichenko (15,89), Jurado (45, penalti), Kovacevic (78).

Derbiul etapei s-a disputat la Orhei, unde FC Milsami a găzduit-o pe FC Petrocub Hânceşti. Gazdele au învins cu scorul de 2 la 0 într-un meci relativ echilibrat, dar în care dorinţa lor de a câştiga şi puterea de luptă a fost mai mare. Totul s-a decis în repriza a doua, prin golurile marcate de Graur în minutele 66 şi 76. Primul pe contraatac, iar al doilea cu o finalizare rapidă graţie unei viteze de joc superioară.

„Am jucat nu mai slab decât gazdele. Am avut ocazii bune de a marca până la deschiderea scorului, dar am ratat. Am încasat primul gol dintr-o greşeală copilărească”, a declarat la conferinţa de presă de la finele partidei antrenorul echipei Petrocub, Lilian Popescu.

„N-a fost un meci spectaculos. Important, însă, este că am învins, am obţinut trei puncte. Toţi jucătorii au respectat planul tactic elaborat în ajunul partidei. Sper să ne îmbunătăţim nivelul jocului în următoarele meciuri, să înscriem multe goluri”, a spus antrenorul formaţiei Milsami, Veaceslav Rusnac.

În celelalte meciuri ale etapei au fost înregistrate următoarele rezultate: Zimbru Chişinău – Speranţa Nisporeni 0-2, Sfântul Gheorghe Suruceni – Codru Lozova 2-0.

Partidele etapei a patra sunt programate pentru 6 şi 7 aprilie, transmite Moldpres.

Clasamentul are următoarea configuraţie: 1. Sheriff – 9 puncte, 2. Sfântul Gheorghe – 7 p., 3. Milsami – 6 p., 4. Dinamo-Auto – 6 p., 5. Speranţa – 4 p., 6. Petrocub – 3 p., 7. Zimbru – 0 p., 8. Codru – 0 p.