Video. FC Sheriff Tiraspol a devenit pentru a 17-a oară campioană

Sheriff a câştigat pentru a 17-a oară Divizia Naţională. Tiraspolenii au remizat cu Milsami, scor 1-1 şi au devenit campioni cu patru etape înainte de finalul competiţiei, transmite IPN.

Ziguy Badibanga a deschis scorul în minutul 76, dar Mihai Plătică a egalat pentru oaspeţi în penultimul minut de joc. De remiza lui Milsami nu a profitat Petrocub, care a remizat pe teren propriu cu Sfîntul Gheorghe, scor 0-0. Formaţia antrenată de Lilian Popescu păstrează acelaşi punctaj ca şi Milsami. „E final de campionat şi toate meciurile sunt tensionate. Până la urmă este un rezultat echitabil pentru că atât noi, cât şi oaspeţii au avut ocazii importante de gol”, a declarat la conferinţa de presă antrenorul echipei Petrocub, Lilian Popescu.

În alte două partide ale etapei a 24-a s-au înregistrat rezultatele: Dinamo-Auto - Speranţa 0-1 şi Zimbru - Zaria 3 -1.