FC Zimbru Chişinău s-a apropiat la două puncte de FC Speranţa Nisporeni
Sursa foto:TVR Moldova Vizualizari:

Chiar dacă a fost depunctată cu şapte puncte pentru că l-a folosit în cinci meciuri pe Alexandru Onica, care nu avea drept de joc, Zimbru mai are şanse să ocupe locul patru, ultimul care poate duce echipa în Europa League, transmite IPN.

Echipa antrenată de Sorin Colceag a obţinut o victorie importantă în duelul cu Dinamo-Auto, scor 1-0, prin golul marcat de camerunezul Obekop, în minutul 89. Zimbru s-a apropiat la două puncte de Speranţa, care a pierdut la Hânceşti, în meciul cu Petrocub, cu 0-1. Golgheterul campionatului, Vladimir Ambros a marcat singurul gol în minutul 8 şi a ajuns la cota 11 în actuala stagiune.

Zaria a rămas ultima în clasament, după ce a fost surclasată de Milsami, cu 0-3. Gazdele au marcat cele trei goluri în repriza secundă, prin Vadim Raţă, Mihai Plătică şi Alexandru Antoniuc. Victorie categorică a obţinut şi campioana Sheriff, 4-1 cu Sfântul Gheorghe. În actualul sezon au mai rămas de disputat două etape.