Fotbal: Real Madrid, victorie la limită în derby-ul cu Atletico Madrid
Vizualizari:

Real Madrid, liderul campionatului de fotbal al Spaniei, a învins-o la limită pe teren propriu, cu scorul de 1-0, pe rivala Atletico Madrid, sâmbătă, în derby-ul etapei a 22-a din Primera Division.

Atacantul francez Karim Benzema a marcat, în minutul 56, unicul gol al întâlnirii de pe Santiago Bernabeu, trimiţând balonul în poartă de la marginea careului mic, după o centrare perfectă a compatriotului său Ferland Mendy.

În finalul primei reprize, oaspeţii au solicitat o lovitură de la 11 m în, după o intrare a Casemiro asupra lui Alvaro Morata, însă arbitrul a considerat că nu a fost fault la acţiunea brazilianului.

Înaintea fluierului de start s-a păstrat un minut de reculegere în memoria baschetbalistului american Kobe Bryant, care a încetat din viaţă duminica trecută, la vârsta de 41 ani, în urma unui accident de elicopter.

Real Madrid şi-a mărit la şapte puncte avansul în clasament faţă de FC Barcelona, ocupanta locului secund, care va juca duminică seara, pe teren propriu, cu Levante.

Sursa: Agerpres