Franţa este regina fotbalului mondial! Scor final Franţa - Croaţia: 4-2

Francezii câştigă al doilea titlu mondial din istorie, după 20 de ani. Finala Franţa - Croaţia a fost în direct la TVR 1 si TVR HD!

Selecţionata Franţei a câştigat al doilea său titlu mondial, după ce a învins echipa Croaţiei cu scorul de 4-2 (2-1), duminică, pe Stadionul Lujniki din Moscova, în finala Cupei Mondiale de fotbal 2018, din Rusia.

Pentru francezi au marcat Mandzukic în minutul 18 (autogol), Griezmann  în minutul 38, Pogba în minutul 59 şi Mbappe în minutul 65, iar pentru Croaţia -  Perisic în minutul 28 şi Mandzukic în minutul 69.

Sute de mii de francezi au ieşit pe străzile Parisului pentru a sărbători victoria.

Preşedintele francez, Emmanuel Macron, şi preşedinta Croaţiei, Kolinda Grabar-Kitarović, prezenţi la meci, s-au felicitat la finalul partidei.