Halterofila Elena Cîlcic a cucerit trei medalii la Campionatul European de la Moscova
Sursa foto:Cotidianul Vizualizari:

Un nou rezultat frumos se înscrie în rândul sportivilor basarabeni. Halterofila Elena Cîlcic (87 de kg) a cucerit trei medalii la Campionatul European de la Moscova.

Sportiva din Republica Moldova a reuşit să câştige medalia de aur – la stilul aruncat, de bronz – la stilul smuls şi cea de argint – la total, anunţă cotidianul.md.

Anterior, la Europenele de la Moscova au reuşit să urce pe podium Daniel Lungu (55 de kg) şi Marin Robu (73 de kg). Tot în aprilie, un rezultat frumos a obţinut şi judocanul Victor Sterpu, care a cucerit medalia de bronz la Grand Slam-ul din Antalya.

Cât despre Elena Cîlcic, aceasta a câştigat anul trecut două medalii la Cupa Mondială de la Roma, iar în 2019 a devenit campioană europeană Under 23 la haltere, în categoria de greutate 87 de kg.