Judocanul Denis Vieru a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de la Sofia

Judocanul Denis Vieru a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de la Sofia. În finala mică a categoriei de până la 66 de kilograme, sportivul din Republica Moldova l-a învins pe israelianul Baruch Şmailov.

Denis Vieru a câştigat prin ippon lupta cu sportivul din Israel şi a repetat astfel performanţa din 2020, când a urcat pe treapta a podiumului la Campionatul European de seniori.

Medalia de aur în categoria de 66 de kilograme a fost cucerită de ucraineanul Bogdan Iadov, care a dispus în finală de spaniolul Martin Gaitero.

Denis Vieru a devenit în acest an liderul mondial al acestei categorii de greutate. În ianuarie, sportivul de 26 de ani s-a impus la Grand Prix-ul Portugaliei, iar la începutul acestei luni a câştigat aurul la Grand Slam-ul din Antalya.

La Campionatul European de la Sofia, Republica Moldova este reprezentată de 11 sportivi.