Sursa foto:TVR Moldova Vizualizari:

Judocanul Nicolae Foca a obţinut medalia de bronz la Grand-Prix-ul de la Tel Aviv, Israel

Judocanii basarabeni au debutat cu dreptul la prima competiţie internaţională din acest an.

Nicolae Foca a cucerit medalia de bronz la Grand-Prix-ul de la Tel Aviv, Israel. Sportivul din Hînceşti a obţinut patru victorii în limitele categoriei de greutate, 60 kg, în faţa unor judocani din Statele Unite, Kazakhstan, Belgia şi Turkmenistan. Foca a fost învins doar de viitorul finalist, turcul Mihrac Akkus.

Nicolae Foca are 22 de ani şi este campion national la judo. Are în palmares o medalie de aur la Cupa Europei pentru juniori şi este dublu campion european la sambo printre juniori.

La Grand-Prix-ul de la Tel Aviv participă aproape 550 de sportivi din 83 de ţări. Pentru Republica Moldova vor mai concura Victor Sterpu, Dorin Goţonoagă, Eugen Matveiciuc şi Cristina Blanaru .