BREAKING NEWS. Halep - Stephens 3-6, 6-4, 6-1. Simona a câştigat primul Grand Slam al cariereii

Simona Halep, numărul 1 mondial, a câştigat finala de la Roland Garros cu americanca Sloane Stephens, pe care a învins-o în trei seturi, 3-6, 6-4, 6-1.Victoria vine la 40 de ani după ce Virginia Ruzici a reuşit aceeaşi performanţă în 1978.

După 40 de ani, avem din nou o campioană de Grand Slam. Simona Halep a revenit splendid şi a luat titlul la Roland Garros, după ce a învins-o pe Sloane Stephens.

Setul decisiv

Sloane Stephens îşi face serviciul pentru prima dată în setul trei şi scorul este 5-1 pentru Simona Halep. Românca serveşte pentru meci.

Simona Halep  îşi face din nou serviciul şi este 5-0 în setul trei.

(w500) Simona Hal

Simona Halep  face al doilea break şi este 4-0 în setul trei.

Românca îşi face serviciul după break şi este 3-0 pentru ea în setul trei.

Simona Halep reuşeşte break-ul şi este 2-0 în setul 3.

Începe setul trei. Simona Halep îşi face serviciul, după ce fusese condusă cu 30-0.

Simona Halep câştigă setul doi cu 6-4, în 41 de minute de joc. Urmează setul decisiv.

Simona Halep îşi face serviciul şi este 5-4 în setul doi. Stephens urmează la serviciu.

Stephens îşi face serviciul şi egalează, 4-4 în setul doi. Americanca este la două ghemuri de câştigarea finalei.

Simona Halep câştigă patru ghemuri la rând şi este 4-2 pentru ea în setul doi. Sloane face însă imediat break şi scorul ajunge la 4-3.

Condusă cu 2-0 în setul doi, Simona Halep reuşeşte primul ei break în acest meci şi egalează, apoi îşi face serviciul şi preia conducerea.

Sloane Stephens a câştigat primul set cu 6-3, în 41 de minute.