Luptătoarea Mihaela Samoil a cucerit medalia de bronz la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Baku
Sursa foto:olympic.md Vizualizari:

Luptătoarea din Republica Moldova, Mihaela Samoil, a cucerit medalia de bronz la Festivalul Olimpic al Tineretului European de la Baku, Azerbaidjan.

Sportiva a evoluat în categoria de greutate 49 kg şi a câştigat prima luptă în faţa azerei Lala Mirzayeva. În semifinale i-a cedat româncei Ana-Maria Pîrvu, însă în meciul pentru medalia de bronz a învins-o pe sportiva din Polonia, Natalia Walczak.

La 48 kg, luptătorul de stil greco-roman Andrei Vitan s-a clasat pe locul 5. În meciul pentru medalia de bronz, el i-a cedat germanului Noah Englich, transmite olympic.md.