Medalie de aur pentru R. Moldova la Campionatul European de box pentru cadeţi
Sursa foto:olympic.md Vizualizari:

Republica Moldova a cucerit o medalie de aur şi patru de bronz la Campionatul European de box pentru cadeţi de la Sofia, Bulgaria. Astfel, campion european la categoria de greutate 48 de kg a devenit Ilie Argatu, anunţă Comitetul Naţional Olimpic şi Sportiv, citat de Moldpres.

Boxerul basarabean l-a învins în finală, la puncte, cu cinci la zero, pe spaniolul Losano Serrano Rafael. Pentru a ajunge în finală, Argatu a trecut de ucraineanul Iahor Kireaus şi boxerul român Sali Palapiuc. Medaliile de bronz au fost cucerite de Alexandr Guranda (66 kg), Andrei Redca (70 kg), Nicolae Burdiuja (+80 kg) şi Irina Ciubova (54 kg).

În clasamentul pe medalii, R. Moldova s-a clasat pe locul 6. Primele trei poziţii au fost ocupate de pugiliştii din Rusia, Ucraina şi România.