Medalie de bronz pentru o sportivă din Republica Moldoba la Cupa Europei la judo
Sursa foto:TVR Moldova Vizualizari:

Sportiva din Republica Moldova, Cristina Blanaru, a cucerit medalia de bronz la Cupa Europei la judo, care s-a desfăşurat la Orenburg, Federaţia Rusă.  Ea a obţinut trei victorii în limitele categoriei de greutate 52 kg.

Cristina Blanaru a dispus de rusoaicele Viktoria Vasilchenko şi Tatiana Plotnikova, dar în semifinale a fost învinsă de bielorusa Ksenia Danilovici. În meciul pentru medalia de bronz, Cristina Blanaru s-a impus în faţa austriecei Olivia Taroncher.

La masculin, cea mai bună prestaţie a avut-o Victor Sterpu. El s-a clasat pe locul 9 în categoria 81 kg.