Medalii pentru atleţii din Republica Moldova la turneul din Bulgaria
Sursa foto:olympic.md Vizualizari:

Atleţii din Republica Moldova au obţinut şase medalii la turneul care a avut loc în Bulgaria. Doi sportivi au câştigat aurul şi patru dintre ei - argintul. Nina Capaţina şi Oleg Grigoriţa au devenit câştigători ai turneului internaţional de atletism printre juniori.

Nina Capaţina a înregistrat rezultatul 17,79 metri la aruncarea greutăţii, în timp ce Oleg Grigoriţa a obţinut rezultatul 185 cm la sărituri în înălţime.

Medalii de argint au câştigat Carolina Vasilachi la aruncarea suliţei (42,55m), Adrian Iordan la 400m (50 sec 85), Nicolae Popa la 1500m (4 min 8 sec 86) şi Vadim Luţa la aruncarea greutăţii (15,11m).

La competiţii au participat mai mulţi tineri sportivi din Bulgaria, România, Republica Moldova şi Ungaria.

Atleţii au obţinut experienţă competiţională şi au mai parcurs o etapă în selecţia către Campionatul Europei pentru juniori (Gyor) din această vară şi Jocurile Olimpice de tineret din Buenos Aires.