Naţionala de fotbal pe plajă a învins Norvegia cu 2-1, în preliminariile pentru Mondiale

Selecţionata Moldovei la fotbal pe plajă s-a calificat în optimile de finală ale preliminariilor Campionatului Mondial din 2019. „Tricolorii” au învins cu 2-1 Norvegia, în prelungiri. Eroul echipei a fost portarul Alexei Capsamun, care a marcat ambele goluri.

Portarul şi căpitanul echipei naţionale Alexei Capsamun a deschis scorul în prima repriză, dar norvegienii au restabilit egalitatea în partea secundă. Câştigătoarea s-a decis astfel în prelungiri, unde acelaşi Capsamun a fost eroul „tricolorilor”.

În optimile de finală, selecţionata Moldovei va întâlni gazda competiţiei, Rusia. La turneul final al campionatului mondial, programat la sfârşitul anului în Paraguay, Europa va fi reprezentată de 5 ţări.