Naţionala Republicii Moldova a pierdut şi ultima partidă din campania pentru EURO 2020

Naţionala de fotbal a Republicii Moldova a spus „adio” actualei campanii de calificare pentru EURO 2020 cu un eşec. Elevii lui Engin Firat au cedat cu 1-2 în faţa Islandei şi au încheiat pe ultima poziţie grupa H.

Islandezii au deschis scorul rapid, în minutul 17 prin Bjarnson, care a finalizat un atac rapid al formaţiei sale.

Golul lui Milinceanu din minutul 56 a reaprins speranţele spectatorilor aflaţi pe stadionul Zimbru din Chişinău ântr-un rezultat bun al naţionalei noastre.

Dar scorul egal nu a durat decât 11 minute, Sigurdson marcând un gol care s-a dovedit decisiv pentru victoria cu 2-1 a jucătorilor nordici.

Antrenorul naţionalei Republicii Moldova a trimis în teren următorul 11: Koşelev, Armaş, Platica, Focşa, Ioniţa, Carp, Cociuc, Gînsari, Crăciun, Raţă, Milinceanu.

Franţa şi Turcia sunt naţionalele calificate din grupa G la turneul final al Campionatului European din 2020, în timp ce, cu o singură victorie şi nouă eşecuri, naţionala Republicii Moldova a încheiat la coada clasamentului.