Portugalia, eliminată de la Campionatul Mondial după 1-2 cu Uruguay! Cavani, omul meciului. După Messi, şi Ronaldo pleacă acasă

Campioana Europei se vede eliminată de la Campionatul Mondial încă din faza optimilor, după ce a fost învinsă de Uruguay cu 2-1. Portugalia are astfel soarta vicecampioanei mondiale, Argentina, eliminată de Franţa, cu care sud-americanii se întâlnesc în sferturi. Uruguay - Portugalia a avut loc pe stadionul Fişt din Soci şi a fost în direct la TVR1 şi TVR HD.

Uruguaienii au deschis scorul în minutul 7 prin Edinson Cavani. Conduşi cu 1-0, portughezii au egalat abia în repriza a doua, în minutul 55, prin Pepe, însă câteva minute mai târziu sud-americanii au revenit în avantaj prin dubla lui Cavani.

După ce campioana mondială, Germania, a fost eliminată în grupe, azi a venit rândul vicecampioanei mondiale, Argentina, şi campioanei europene, Portugalia, să plece acasă.

În sferturi, Uruguay va juca împotriva Franţei, cea care  a eliminat Argentina.