Radu Albot eliminat la mare luptă de Roger Federer

În turul al doilea al turneului de tenis de la Miami, din Statele Unite ale Americii, Radu Albot a făcut o figură foarte frumoasă împotriva celebrului jucător elveţian Roger Federer, cap de serie numărul 4 pe tablou şi fost lider al clasamentului mondial.

Radu Albot a luat primul set în această confruntare, dar ulterior le-a cedat pe ultimele două ale partidei.

Radu Albot a fost eliminat la Miami pierzând cu scorul de 4-6, 7-5, 6-3, însă surpriza sa, pentru tenisul mondial şi mai ales pentru sportul moldovenesc, este una de proporţii.

Radu Albot va continua la dublu turneul de la Miami. În echipă cu georgianul Rasilashvili, conaţionalul nostru s-a calificat în sferturile de finală, după victoria 6-2, 6-2 cu McLachlan şi Slupsky. Următorii adversari sunt capii de serie număprul 5, Marach şi Pavic.