Radu Albot l-a învins pe australianul Nick Kyrgios în proba de simplu a turneului „Delray Beach Open”

Tenismanul din Republica Moldova Radu Albot a ajuns în sferturile de finală în proba de simplu a turneului ATP 250 „Delray Beach Open”. Competiţia se desfăşoară la Florida, SUA.

Albot l-a învins pe australianul Nick Kyrgios, clasat pe locul 64 ATP, în trei seturi cu scorul 6-2, 3-6, 6-3. În sferturi, Albot îl va întâlni pe americanul Steve Johnson, locul 34 mondial.

Mâine, Radu Albot va juca şi la dublu în faza semifinalelor. În pereche cu japonezul Yoshihito Nishioka, îi vor întâlni pe fraţii Ken şi Neal Skupski din Marea Britanie, anunţă Federaţia Naţională de Tenis a Republicii Moldova.