Republica Moldova a cucerit patru medalii la Campionatele Europene de kaiac-canoe
Sursa foto:trm.md Vizualizari:

Delegaţía Republicii Moldova a cucerit patru medalii la Campionatele Europene de kaiac-canoe pentru juniori şi tineret U23, ce au avut loc la Auronzo, în Italia.

În ultima zi de competiţie, sportivii moldoveni au cucerit trei medalii. În finala probei de canoe 2 junioare, Maria Olăraşu şi Daniela Cociu au intrat în posesia medaliei de argint. La proba similară masculină de tineret, canoe dublu 500 metri, Ilie Oprea şi Oleg Nuţă au făcut o cursă foarte bună, clasându-se pe locul al treilea, notează trm.md.

Pe finalul reuniunii, Maria Olăraşu şi Daniela Cociu au revenit pe pista lichidă cu o medalie de bronz la proba de spinr canoe dublu, pe distanţa de 200 de metri.

Arcadii Goncearov devenise, cu o zi înainte, campion european la proba de canoe simplu juniori - 1000 metri.

Bilanţul total al sportivilor moldoveni la Campionatele Europene din Italia se cifrează la patru medalii, dintre care una de aur, una de argint şi două de bronz.