Selecţionata de futsal a Republicii Moldova a ratat şansa de a se califica la Campionatul European de anul viitor

Selecţionata de futsal a Republicii Moldova a ratat şansa de a se califica la Campionatul European de anul viitor. Tricolorii au cedat acasă în faţa Slovaciei cu 0-4, în ultimul meci din preliminarii.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 6 şi au mai înscris de alte trei ore în repriza secundă. Eşecul dur poate fi pus pe seama absenţelor importante din lotul de bază al Republicii Moldova. Cristian Obadă, nu a jucat din cauza unei accidentări, iar Constantin Burdujel şi Iulian Cojocaru au fost suspendaţi pentru că au cartonaşe galbene. Tricolorii au ajuns pentru prima dată atât de aproape de o calificare la Campionatul European. Echipa condusă de Vladimir Vusatîi a încheiat grupa C pe locul 3, cu 5 puncte. La Euro 2022 s-au calificat Azerbaidjanul, care a acumulat 13 puncte şi Slovacia, cu 11 puncte.