Sfântul Gheorghe Suruceni s-a calificat în turul doi preliminar al Ligii Europa
Sursa foto:TVR Moldova Vizualizari:

Sfântul Gheorghe Suruceni s-a calificat în turul doi preliminar al Ligii Europa. Elevii antrenorului Serghei Cebotari au eliminat formaţia Şahtior Soligorsk, ocupanta locului secund din campionatul Belaruului.

După 90 de minute de joc în timpul regulamentar şi alte 30 de minute de prelungiiri încheiate la egalitate, scor 0-0, partida a fost decisă la loviturile de departajare.

Pentru formaţia din Suruceni au transformat Slivca, Iurcu, Volkov şi Suvorov, în timp ce jucătorii belaruşi au ratat două penalty-uri.

Şahtior a evoluat în inferioritate numerică din minutul 28, după eliminarea lui Bodul.

„Este o mare bucurie pentru că nimeni nu ne dădea vreo şansă”, a declarat antrenorul echipei Sfântul Gheorghe, Serghei Cebotari.

Alte două echipe din Republica Moldova au fost eliminate din primul tur preliminar alk  Ligii Europei. Dinamo-Auto i-a cedat în deplasare lui Ventspils (Letonia) cu 1-2, iar Petrocub a fost înfrântă acasă cu FK Backa Topola (Serbia), scor 0-2.