Sursa foto:TVR Moldova Vizualizari:

Sheriff Tiraspol a învins echipa Sfântul Gheorghe cu un gol înscris în prelungiri

Sheriff Tiraspol a câştigat pentru a zecea oară Cupa Moldovei la fotbal. Formaţia din stânga Nistrului a învins-o în finală pe Sfântul Gheorghe, cu un gol înscris în prelungiri. Echipa din Suruceni a ratat astfel şansa de a evolua în Cupele Europene.

Meci cu miză mare aseară pe stadionul Zimbru din Chişinău. Dacă campioana Sheriff Tiraspol avea deja asigurat un loc în preliminariile Ligii Campionilor, pentru Sfântul Gheorghe cucerirea trofeului era unica soluţie de a ajunge în Cupele Europene. Nu a fost să fie însă. Cele 90 de minute regulamentare s-au încheiat la egalitate, scor 0-0.

Tiraspolenii au obţinut victoria în cele două reprize de prelungiri. Golul victoriei a fost marcat în minutul 93 de către atacantul brazilian Leandro Ribeiro.

Datorită victoriei, Sheriff Tiraspol a intrat în posesia noului trofeu al Cupi Moldovei, care a fost prezentat aseară în cadrul unui show cu lasere.

Trofeul a costat Federaţia Moldovenească de Fotbal aproape 15 mii de euro.