Simona Halep a pierdut, la Indian Wells, în faţa cehoaicei Marketa Vondrousova

Simona Halep a fost eliminată noaptea trecută în optimi la Indian Wells. Revelaţia de 19 ani, Marketa Vondrousova, a învins-o în trei seturi. Simona va pierde locul 2 în clasamentul WTA.

Primul duel cu Vondrousova nu a început bine pentru Halep. Adversara din Cehia s-a distanţat la 4-2 şi după 30 de minute a închis primul set cu 6-2.

Numărul II mondial a început mai bine actul secund. A câştigat pe serviciul cehoaicei pentru 3-1 şi a păstrat ritmul pentru a-şi trece în cont setul cu 6-3.

Decisivul a început bine pentru Halep cu un break. Simona a slăbit calitatea jocului şi Vondrousova a reuşit un tur de forţă cu cinci ghemuri consecutive. Românca a căutat să revină în joc cu un break, dar numărul 61 mondial nu a mai cedat şi a închis decisivul cu 6-2.

Vondrousova s-a calificat în sferturi la Indian Wells, unde o va întâlni pe Elina Svitolina.