Simona Halep s-a calificat în turul secund la Australian Open. Românca va avea un adversar facil pentru accederea în manşa a treia
Vizualizari:

Simona Halep s-a calificat în turul 2 la Australian Open 2020 după ce a învins-o pe Jennifer Brady, din SUA, locul 49 în clasamentul WTA, scor 7-6, 6-1.

Simona a început greu meciul, a pierdut primul game, pe propriul serviciu, iar Brady s-a detaşat apoi la două puncte pe tabelă, 3-1 şi 4-2.

Halep a revenit însă pe final, a egalat la 6 pe tabelă şi s-a intrat în tie-break. După o oră şi 11 minute, Simona Halep a reuşit să se impună în primul set: 7-6 (5).

Setul secund nu a avut istoric: trei break-uri şi românca s-a calificat în turul 2, acolo unde o va întâlni pe învingătoarea din meciul Harriet Dart (Marea Britanie) – Misaki Doi (Japonia).

Ar trebui să fie o partidă destul de facilă pentru Simona Halep, dacă ţinem cont de clasamentul celor două jucătoare care se luptă pentru a-i fi adversare în turul 2. Harrison Dart este locul 174 în clasamentul WTA şi a avut nevoie să treacă de calificări pentru a ajunge pe tabloul principal la Australian Open 2020.