Sportivii din Bălţi au câştigat zece medalii la campionatul de kaiac-canoe din Odesa

Canotorii din Republica Moldova au obţinut rezultate exceptionale la cea de-a patra etapă a Campionatului Odesei la kaiac-canoe. Sportivii din Bălţi au cucerit, în total, zece medalii, dintre care şase de aur.

Andrei Chironda are 15 ani şi face kaiac-canoe de trei ani. Tânărul sportiv s-a întors acasă din Ucraina cu două medalii de aur.

Un alt sportiv basarabean care a urcat de două ori pe podiumul din Odessa este Mihai Culciac. El a cucerit o medalie de aur şi una de bronz.

Surpriza a venit din partea unui puşti de numai 10 ani.

La Competiţia din Odesa au concurat aproximativ 150 de participanţi din Ucraina şi Republica Moldova, reprezentată de 25 de sportivi din Bălţi şi Transnistria.