Sportivul din Republica Moldova, Petru Cataraga, a devenit vicecampion european la para-taekwondo
Sursa foto:noi.md Vizualizari:

Sportivul Petru Cataraga (62 kg) a obţinut medalia de argint la Campionatul European de para-taekwondo, desfăşurat la Plovdiv (Bulgaria).

Petru Cataraga a concurat la categoria K42, calificându-se în finală unde i-a cedat rusului Evghenii Alifirenko.

La începutul lunii iunie, Petru Cataraga se afla pe locul şase în clasamentul mondial al categoriei sale. În anul 2017, el a cucerit medalia de bronz la Campionatul European şi medalia de argint la Jocurile Mondiale IWAS. La Campionatul Mondial din Londra sportivul a ocupat locul cinci. Anul trecut, el a fost desemnat cel mai bun sportiv parolimpic din Republica Moldova.