Tenismena din Republica Moldova Alexandra Perper a câştigat turneul ITF din Manacor

Tenismena din Republica Moldova Alexandra Perper a câştigat primul trofeu al anului. Sportiva de 26 de ani s-a impus la Manacor (Spania), competiţie dotată cu premii în valoare de 15 mii de dolari.

Până în finală, Perper le-a învins pe Federica Bilardo (Italia), Sonya Latycheva (Canada), Joanna Garland (Taipeiul Chinez) şi Irene Burillo (Spania). În ultimul act, ea a dispus în două seturi de japoneza Naho Sato, scor 6-1, 7-5, după o oră şi 17 minute de joc, scrie IPN.

În cariera sa, Perper a mai câştigat trei turnee în România. Ea ocupă locul 461 în clasamentul WTA.