Tenismenul basarabean, Radu Albot, şi-a făcut cadou o victorie de ziua sa de naştere

Tenismenul basarabean, Radu Albot, şi-a făcut cadou o victorie de ziua sa de naştere. Albot, care împlineşte astăzi 31 de ani, l-a eliminat cu o zi mai devreme, din turneul ATP de la Sofia, pe favoritul principal al competiţiei, canadianul Denis Shapovalov, locul 12 mondial.

Radu Albot, numărul 93 mondial, a produs marea surpriză a turneului din Bulgaria. Sportivul nostru a dispus în două seturi de canadianul Denis Shapovalov, scor 6-2, 6-4, după o oră şi 15 minute de joc.

Radu Albot a obţinut această victorie surprinzătoare chiar în ajunul zileI sale de naştere. Cu această ocazie, preşedintele Federaţiei de Tenis din Republica Moldova i-a transmis un mesaj de felicitare.

CESLAV CIUHRII, preşedintele Federaţiei de Tenis: "Adresez sincere felicitări cu ocazia zilei de naştere a prietenului şi după cum îl cunosc mulţi, celui mai bun tenismen al Republicii Moldova din toate timpurile. La mulţi ani, Radu Albot! De asemenea, felicitări cu ocazia victoriei de ieri de la Sofia!

În sferturile de finală ale turneului din Bulgaria, Radu Albot va da piept cu francezul Adrian Mannarino, locul 35 ATP.