Tir sportiv: Laura Coman, din nou campioană europeană la puşcă aer comprimat 10 metri
Sursa foto:TVR Moldova Vizualizari:

Sportiva română Laura Georgeta Coman a cucerit, sâmbătă, la Wroclaw (Polonia), a doua sa medalie de aur consecutivă în proba puşcă aer comprimat 10 metri la Campionatele Europene de tir sportiv.

Coman s-a impus în finală cu 251,2 puncte, fiind urmată de rusoaica Anastasia Galaşina, 251,1 puncte, şi de sârboaica Andrea Arsovic, 228,9 puncte.

Laura Coman, calificată la JO 2020, obţinuse biletul pentru finală cu al treilea punctaj din calificări, 629,6 puncte, devansată de Jenny Stene (Norvegia), 632,3, şi de Galaşina, 630,9 puncte.

O altă româncă, Roxana Sidi, s-a clasat pe locul 14, cu 627,1 puncte, iar Eliza Alexandra Molnar a încheiat pe 71, cu 619,2 puncte.