Zimbru obţine prima victorie a stagiunii
Sursa foto:imagine simbol Vizualizari:

Zimbru a învins-o pe Codru cu 3-1, în primul meci al etapei a cincea din Divizia Naţională. Este prima victorie a „galben-verzilor” în acest sezon.

Zimbru a fost condusă la pauză cu 0-1, după golul marcat de albanezul Aleksander Dhamo, scrie IPN. La începutul reprizei secunde, gazdele au egalat dintr-un penalty transformat de Vadim Cemîrtan, care în ziua meciului şi-a sărbătorit ziua de naştere. În minutul 49, japonezul Itsuki Kurata şi-a dat un autogol, iar scorul final a fost stabilit de fundaşul Ştefan Burghiu în minutul 60.

„Important că am câştigat, dar jocul nostru încă suferă”, a declarat antrenorul echipei Zimbru, Vlad Goian.

Astăzi sunt programate alte două meciuri din etapa a cincea: Floreşti - Speranţa şi Petrocub - Dacia-Buiucani.