PROGRAM 23 aprilie 2018 -29 aprilie 2018

Ora luni 23 aprilie 2018
06:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

07:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Vedeta populară

(I)*

Prezentator Iuliana Tudor

Jurnalisti: Ana-Maria Târâlă, Steluța Matios

Producător Iuliana Tudor

09:55 Vedeta populară

(II)

Prezentator Iuliana Tudor

Jurnalisti: Ana-Maria Târâlă, Steluța Matios

Producător Iuliana Tudor

10:50 Discover România

* Tinutul Buzăului-Chiliile invăluite in taină

Realizator Iulian Foisor

Producător Cecilia Melinescu

11:00 Ieri-Azi-Mâine

(I)

Prezintă: Corina Dănilă, Mirela Stoian şi Valeria Stoian

Producător Carmen Movileanu

11:50 Ieri-Azi-Mâine

(II)

Prezintă: Corina Dănilă, Mirela Stoian şi Valeria Stoian

Producător Carmen Movileanu

12:45 Discover România

* Tinutul Buzăului-Chiliile invăluite in taină

Realizator Iulian Foisor

Producător Cecilia Melinescu

12:55 FILLER
Centrul Naţional Anticorupţie Chişinău

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Dorina Gherganov

Transmisiune directă

13:30* Serial ARIPI DE MĂTASE
Episodul 30

(CARNATION-Japonia, 2011). Episodul 30

Regia: Kenji Tanaka

Cu: Machiko Ono, Chiharu Niiyama, Asami Kawasaki, Misako Yasuda

Dramă-

Redactor: Lăcrămioara Stan


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
14:00* Telejurnal

*

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Transmisiune directă

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Sport(5’ inregistrat) *Meteo(5’inregistrat)

14:55 Vorbeşte corect!

Prezintă Ruxandra Gheorghe-Negrea

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Cristina Dănilă şi Radu Dănilă

15:00 Cântec şi poveste

Studioul teritorial Cluj

15:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

16:00 Profesionistii

..cu Eugenia Voda. Best of

Producator Eugenia Voda

16:55 Eurovision 2018

* Videoclip Goodbye trupa „The Humans”

Producator Elena Stirbescu

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt
abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Vasile Munteanu

Producător Victoria Colesnic

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

Sport(5’ inregistrat) *meteo(5’inregistrat)

20:50 Eurovision 2018

* Videoclip Goodbye trupa „The Humans”

Producator Elena Stirbescu

21:00* România 9

(I) Talk-show

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalişti: Oana Cucuruzeanu şi Anda Docea

Producător Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

22:00* România 9

(II) *Talk-show

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalişti: Oana Cucuruzeanu şi Anda Docea

Producător Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

22:30 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

*O istorie care nu se învaţă la şcoală

O nouă serie a Memorialului dedicată marilor personalităti care au făcut România Mare.

Redactor Doina Teodoru Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

23:20 Discover România

* Tinutul Buzăului-Chiliile invăluite in taină

Realizator Iulian Foisor

Producător Cecilia Melinescu

23:30 Avocatul dvs

Moderator Angela Avram

Jurnalişti: Alice Săceanu şi Ştefania Ţene

Producător Angela Avram

01:00 Cântec şi poveste

Studioul teritorial Cluj

01:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

02:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

*O istorie care nu se învaţă la şcoală

O nouă serie a Memorialului dedicată marilor personalităti care au făcut România Mare.

Redactor Doina Teodoru Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

02:50 Discover România

* Tinutul Buzăului-Chiliile invăluite in taină

Realizator Iulian Foisor

Producător Cecilia Melinescu

03:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

04:00 Telejurnal Moldova (R)

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator Vasile Munteanu

Producător Victoria Colesnic

05:55 Imnul României

Ora marţi 24 aprilie 2018
06:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

07:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

09:55 FILLER
Centrul Naţional Anticorupţie Chişinău

10:00 Femei de 10, bărbați de 10

Două tabere, aparent adverse, stau față-n față și răsucesc pe toate părțile problemele vieții noastre de zi cu zi.

Comandanți de oști: Marina Almășan și Claudiu Bleont

O dispută spumoasă, din care învingători vor ieși..telespectatorii!

Producător : Marina Almășan

Redactori: Daniela Grigore, Elena Cristescu, Liana Damian,

O coproducţie TVR-SC Contera Studio SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
10:50 Discover România

*Sadova-Grădina Paradisului Pămantean

Realizator Iulian Foisor

Producător Cecilia Melinescu.

11:00 Cap compas

Producator Elena Dinu

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Moderator Ana Maria Ghiur

Producător tv Monica Ancuţa

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Dorina Gherganov

Transmisiune directă

13:30* Serial ARIPI DE MĂTASE
Episodul 31/75

(CARNATION-Japonia, 2011). Episodul 31/75

Regia: Kenji Tanaka

Cu: Machiko Ono, Chiharu Niiyama, Asami Kawasaki, Misako Yasuda

Dramă-

Redactor: Lăcrămioara Stan


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
14:00* Telejurnal

*Sport(5’ inregistrat) *Meteo

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Transmisiune directă

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

14:55 Vorbeşte corect!

Prezintă Ruxandra Gheorghe-Negrea

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Cristina Dănilă şi Radu Dănilă

15:00 Cantec si poveste

Studioul teritorial Tg. Mures

15:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

16:00 Câştigă România!

Prezintă Virgil Ianţu

Primul concurs sută la sută românesc, cu şi despre români, a ajuns la al treilea sezon. Cunoştintele concurenţilor despre cultură, obiceiurile, limba, istoria şi geografia României, sunt puse iarăşi la încercare. Nu vor lipsi emoţiile, tensiunea,răsturnările de situaţie dar nici premiile de invidiat.

Iar marele premiu, un autoturism, evident, marcă româneasca, va fi al câştigătorului a 10 ediţii.

Producător Diana Pascal

16:50 Eurovision 2018

* Videoclip Goodbye trupa „The Humans”

Producator Elena Stirbescu

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt
abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

Transmisiune directă

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Vasile Munteanu

Producător Victoria Colesnic

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

*Sport(5’ inregistrat) Meteo(5’ Inregistrat)

20:50 Eurovision 2018

* Videoclip Goodbye trupa „The Humans”

Producator Elena Stirbescu

21:00* România 9

(I) Talk-show

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalişti: Oana Cucuruzeanu şi Anda Docea

Producător Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

22:00* România 9

(II) *Talk-show

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalişti: Oana Cucuruzeanu şi Anda Docea

Producător Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

22:30 Profesionistii

..cu Eugenia Voda. Best of

Producator Eugenia Voda

23:20 Discover România

*Sadova-Grădina Paradisului Pămantean

Realizator Iulian Foisor

Producător Cecilia Melinescu.

23:30 Investiţi în România!

Moderator şi producator Sorin Burtea

Jurnalişti: Raluca Amzăr, Ana Maria Ghiur, Răzvan Onesa

Regizor Manuela Apostol

Producător Sorin Burtea

01:00 Cântec şi poveste

Studioul teritorial Tg. Mures

Moderator Cristian Ţăran

Realizator Vasile Braic

01:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

02:00 Profesionistii

..cu Eugenia Voda. Best of

Producator Eugenia Voda

02:50 Discover România

*Sadova-Grădina Paradisului Pămantean

Realizator Iulian Foisor

Producător Cecilia Melinescu.

03:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

04:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator Vasile Munteanu

Producător Victoria Colesnic

05:55 Imnul României

Ora miercuri 25 aprilie 2018
06:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

07:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

09:55 FILLER
Centrul Naţional Anticorupţie Chişinău

10:00 Femei de 10, bărbați de 10

*

Două tabere, aparent adverse, stau față-n față și răsucesc pe toate părțile problemele vieții noastre de zi cu zi.

Comandanți de oști: Marina Almășan și Claudiu Bleont

O dispută spumoasă, din care învingători vor ieși..telespectatorii!

Producător : Marina Almășan

Redactori: Daniela Grigore, Elena Cristescu, Liana Damian,

O coproducţie TVR-SC Contera Studio SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
10:50 DiscoverRomânia

* Biserica Albastră a Mănăstirii Voroneţ

Realizator Dan Paul Ionescu

Producător Cecilia Melinescu

11:00 Natură şi aventură

Producator Dan Pavaloiu

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Moderator Ana Maria Ghiur

Producător tv Monica Ancuţa

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Dorina Gherganov

Transmisiune directă

13:30* Serial ARIPI DE MĂTASE
Episodul 32/75

(CARNATION-Japonia, 2011). Episodul 32/75

Regia: Kenji Tanaka

Cu: Machiko Ono, Chiharu Niiyama, Asami Kawasaki, Misako Yasuda

Dramă-

Redactor: Lăcrămioara Stan


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
14:00* Telejurnal

*Sport(5’montaj) *Meteo(5’montaj)

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Transmisiune directă

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

14:55 Vorbeşte corect!

Prezintă Ruxandra Gheorghe-Negrea

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Cristina Dănilă şi Radu Dănilă

15:00 Cântec şi poveste

Studioul teritorial Iaşi

15:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

16:00 Câştigă România!

Prezintă Virgil Ianţu

Primul concurs sută la sută românesc, cu şi despre români, a ajuns la al treilea sezon. Cunoştintele concurenţilor despre cultură, obiceiurile, limba, istoria şi geografia României, sunt puse iarăşi la încercare. Nu vor lipsi emoţiile, tensiunea,răsturnările de situaţie dar nici premiile de invidiat.

Iar marele premiu, un autoturism, evident, marcă româneasca, va fi al câştigătorului a 10 ediţii.

Producător Diana Pascal

16:50 Eurovision 2018

* Videoclip Goodbye trupa „The Humans”

Producator Elena Stirbescu

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt
abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

Transmisiune directă

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

ModeratorVasile Munteanu

Producător Victoria Colesnic

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

*Sport(5’ inregistrat) Meteo(5’ Inregistrat)

20:50 Eurovision 2018

* Videoclip Goodbye trupa „The Humans”

Producator Elena Stirbescu

21:00* România 9

(I) Talk-show

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalişti: Oana Cucuruzeanu şi Anda Docea

Producător Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

22:00* România 9

(II) *Talk-show

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalişti: Oana Cucuruzeanu şi Anda Docea

Producător Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

22:30 Deportaţii

Producator Radu Gaina

23:20 DiscoverRomânia

* Biserica Albastră a Mănăstirii Voroneţ

Realizator Dan Paul Ionescu

Producător Cecilia Melinescu

23:30 Articolul VII

Moderator Antonio Momoc

Jurnalişti: Alice Săceanu şi Marian Nicola

Producător Raluca Tudor

01:00 Cântec şi poveste

Studioul teritorial Iaşi

01:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

02:00 Deportatii

Producator Radu Gaina

02:50 DiscoverRomânia

* Biserica Albastră a Mănăstirii Voroneţ

Realizator Dan Paul Ionescu

Producător Cecilia Melinescu

03:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

04:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator Vasile Munteanu

Producător Victoria Colesnic

05:55 Imnul României

Ora joi 26 aprilie 2018
06:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

07:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

09:55 FILLER
Centrul Naţional Anticorupţie Chişinău

10:00 Femei de 10, bărbați de 10

Două tabere, aparent adverse, stau față-n față și răsucesc pe toate părțile problemele vieții noastre de zi cu zi.

Comandanți de oști: Marina Almășan și.Claudiu Bleont

O dispută spumoasă, din care învingători vor ieși..telespectatorii!

Producător : Marina Almășan

Redactori: Daniela Grigore, Elena Cristescu, Liana Damian,

O coproducţie TVR-SC Contera Studio SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
10:50 Discover Romania

Muzeul Viu dincolo de spaţiu şi timp-CNM Astra Sibiu

Producator Cecilia Melinescu

11:00 Drumuri aproape

Producător Diana Bogea Studioul teritorial Timişoara

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Moderator Ana Maria Ghiur

Producător tv Monica Ancuţa

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Dorina Gherganov

Transmisiune directă

13:30* Serial ARIPI DE MĂTASE
Episodul 29/75

(CARNATION-Japonia, 2011). Episodul 29/75

Regia: Kenji Tanaka

Cu: Machiko Ono, Chiharu Niiyama, Asami Kawasaki, Misako Yasuda

Dramă-

Redactor: Lăcrămioara Stan


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
14:00* Telejurnal

*Sport(5’montaj) *Meteo(5’montaj)

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Transmisiune directă

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

14:55 Vorbeşte corect!

Prezintă Ruxandra Gheorghe-Negrea

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Cristina Dănilă şi Radu Dănilă

15:00 Cantec si poveste

* Studioul teritorial Craiova

15:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

16:00 Câştigă România!

Prezintă Virgil Ianţu

Primul concurs sută la sută românesc, cu şi despre români, a ajuns la al treilea sezon. Cunoştintele concurenţilor despre cultură, obiceiurile, limba, istoria şi geografia României, sunt puse iarăşi la încercare. Nu vor lipsi emoţiile, tensiunea,răsturnările de situaţie dar nici premiile de invidiat.

Iar marele premiu, un autoturism, evident, marcă româneasca, va fi al câştigătorului a 10 ediţii.

Producător Diana Pascal

16:50 Eurovision 2018

* Videoclip Goodbye trupa „The Humans”

Producator Elena Stirbescu

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt
abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

Transmisiune directă

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Vasile Munteanu

Producător Victoria Colesnic

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

Sport(5’ inregistrat)*Meteo(5’inregistrat)

20:50 Eurovision 2018

* Videoclip Goodbye trupa „The Humans”

Producator Elena Stirbescu

21:00* România 9

(I) Talk-show

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalişti: Oana Cucuruzeanu şi Anda Docea

Producător Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

22:00* România 9

(II) *Talk-show

Moderator Ionuţ Cristache

Jurnalişti: Oana Cucuruzeanu şi Anda Docea

Producător Livia Şerban Iancu

Transmisiune directă

22:30 Garantat

100%

Moderator Cătălin Ştefănescu

Producător Adrian Ionică

23:20 Discover Romania

Muzeul Viu dincolo de spaţiu şi timp-CNM Astra Sibiu

Producator Cecilia Melinescu

23:30 Corespondent TVRi

Moderator Corina Dobre

Jurnalişti: Ştefania Ţene, Virginia Ghiţă şi Lucian Băbeanu

Producător Liliana Văduva

01:00 Cântec şi poveste

Studioul teritorial Craiova

01:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

02:00 Garantat

100%

Moderator Cătălin Ştefănescu

Producător Adrian Ionică

02:50 Discover Romania

Muzeul Viu dincolo de spaţiu şi timp-CNM Astra Sibiu

Producator Cecilia Melinescu

03:00 Obiectiv comun (R)

04:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator Vasile Munteanu

Producător Victoria Colesnic

05:55 Imnul României

Ora vineri 27 aprilie 2018
06:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

07:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

09:55 FILLER
Centrul Naţional Anticorupţie Chişinău

10:00 Femei de 10, bărbați de 10

Două tabere, aparent adverse, stau față-n față și răsucesc pe toate părțile problemele vieții noastre de zi cu zi.

Comandanți de oști: Marina Almășan și.Claudiu Bleont

O dispută spumoasă, din care învingători vor ieși..telespectatorii!

Producător : Marina Almășan

Redactori: Daniela Grigore, Elena Cristescu, Liana Damian,

O coproducţie TVR-SC Contera Studio SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
10:50 Discover Romania

* Comorile Muzeului Civilizatiei Populare Traditionale ,CNM Astra Sibiu

Producator Cecilia Melinescu

11:00 Regatul salbatic

Producator Mihai Enea

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Moderator Ana Maria Ghiur

Producător tv Monica Ancuţa

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Dorina Gherganov

Transmisiune directă

13:30* Serial ARIPI DE MĂTASE
Episodul 34 /75

(CARNATION-Japonia, 2011). Episodul 34 /75

Regia: Kenji Tanaka

Cu: Machiko Ono, Chiharu Niiyama, Asami Kawasaki, Misako Yasuda

Dramă-

Redactor: Lăcrămioara Stan


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
14:00* Telejurnal

*Sport(5’montaj) *Meteo(5’montaj)

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Transmisiune directă

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

14:55 Vorbeşte corect!

Prezintă Ruxandra Gheorghe-Negrea

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Cristina Dănilă şi Radu Dănilă

15:00 Cântec şi poveste

Studioul teritorial Timisoara

Realizator Felicia Stoian

15:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

16:00 Câştigă România!

Prezintă Virgil Ianţu

Primul concurs sută la sută românesc, cu şi despre români, a ajuns la al treilea sezon. Cunoştintele concurenţilor despre cultură, obiceiurile, limba, istoria şi geografia României, sunt puse iarăşi la încercare. Nu vor lipsi emoţiile, tensiunea,răsturnările de situaţie dar nici premiile de invidiat.

Iar marele premiu, un autoturism, evident, marcă româneasca, va fi al câştigătorului a 10 ediţii.

Producător Diana Pascal

16:50 Discover Romania

* Comorile Muzeului Civilizatiei Populare Traditionale ,CNM Astra Sibiu

Producator Cecilia Melinescu

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt
abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

Transmisiune directă

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

19:00 Romania 100,Iasul in arcul timpului

Studioul teritorial Iasi

Redactor Gabriela Baiardi

Producător Vasile Arhire

20:00* Telejurnal

Sport (5’montaj)*meteo(5’montaj)

20:50 Eurovision 2018

* Videoclip Goodbye trupa „The Humans”

Producator Elena Stirbescu

21:00 La un pas de România

Realizator Melania Trifu Producator Aura Dobre

21:30 Lumea azi

*Prezintă Ioana Dumitrescu

Producători: Delia Nicola şi George Tudor

Realizator Ioana Dumitrescu

22:00* ONOARE ŞI RESPECT
sezonul 5episodu 2

Film *(L'ONORE E IL RISPETTO-Italia, 2016), sezonul 5, Episodu 2

Cu: Gabriel Garko, Daria Baykalova, Delia Duran, Bruno Eyron

Dramă. Sicilia, 1973. Au trecut doi ani de când familia Fortebracci a fost atacată de "naşul" Ettore de Nicola şi de oamenii lui. Deşi copiii lui au reuşit să fugă, Tonio Fortebracci a ajuns pe mâna duşmanilor săi de moarte şi, după ce a fost torturat, şi-a pierdut memoria. Arestându-l pe individul care-l ţinea prizonier, poliţia descoperă că Tonio este în viaţă, dar îi pierde urma. Treptat, Tonio îşi recapătă amintirile şi pregăteşte o răzbunare teribilă împotriva celor care i-au atacat familia şi au ucis-o pe Carmela

Redactor: Anca Radu


XX ACEST PROGRAM ESTE INTERZIS COPIILOR SUB 12 ANI (12)
23:30 Regatul salbatic

Producator Mihai Enea

00:00 Drumul lui Leşe

Producător Sînziana Miloşoiu

Realizator Grigore Leşe

00:50 Discover Romania

* Comorile Muzeului Civilizatiei Populare Traditionale ,CNM Astra Sibiu

Producator Cecilia Melinescu

01:00 Cântec şi poveste

Studioul teritorial Timişoara

01:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

02:00* ONOARE ŞI RESPECT
sezonul 5episodu 2

Film *(L'ONORE E IL RISPETTO-Italia, 2016), sezonul 5, Episodu 2

Cu: Gabriel Garko, Daria Baykalova, Delia Duran, Bruno Eyron

Dramă.

Redactor: Anca Radu


XX ACEST PROGRAM ESTE INTERZIS COPIILOR SUB 12 ANI (12)
03:30 Regatul salbatic

Producator Mihai Enea

04:00 Telejurnal Moldova (R)

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:00 Romania 100,Iasul in arcul timpului

Studioul teritorial Iasi

05:55 Imnul României

Ora sâmbătă 28 aprilie 2018
06:00 Drumul lui Leşe

Producător Sînziana Miloşoiu

Realizator Grigore Leşe

06:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

07:00 Ferma

*Nu mai aveti loc la oraş? Încercaţi la ţară!

Emisiune pentru actuali si viitori tineri fermieri

Undeva în România

Jurnalist Tv Sergiu Marinescu

Emisiune de Viorel Alexandru Popescu şi Eugen Daniel Iancu

07:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

08:00 Mic dejun cu un campion

Amfitrion: Daniela Zeca Buzura

Producător Ileana Ploscaru Panait

08:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

09:00 #Creativ

Realizator Claudia Spătărescu

Producător Alina Amza

09:30 M.A.I aproape de tine

Jurnalist Bogdan Serban Iancu

10:00 Romania 100,Iasul in arcul timpului

Studioul teritorial Iasi

Redactor Gabriela Baiardi

Producător Vasile Arhire

11:00* Serial pentru copii

*Fram

Episodul 7/8

11:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

12:00* Teatrul Naţional de Televiziune

*Urmează săptămâna viitoare (1’)

Doamnele domnului Caragiale

Redactor George Mladen

Teatrul Natțional de Televiziune este un proiect Casa de Producțtie TVR, difuzat pe canalele TVR și online pe www.tvrplus.ro

Producător coordonator Demeter András István

13:20 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

13:30 La un pas de Romania (R)

14:00* Telejurnal

*Sport (montaj)* Meteo(montaj)

Transmisiune directă

14:30 Adevaruri despre trecut

15:00 Ora regelui

Producător Lidia Voicu

15:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

16:00 Duelul pianelor
Prima parte

Prima parte

Adrian Enache, Paula Seling şi Ovi vor deschide showul cu piese muzicale celebre interpretate într-o manieră inedită.

Ovi: Viorel Gavrila, Daniel Jinga/ Invitată: Sofia Vicoveanca

Paula: Rona Hartner, Zoltan Lorentz/ Invitată: Ileana Şipoteanu

Scenariul: Monica Tivda

Regia: Cezar Ghioca

Producători :Iuliana Marciuc şi Elena Ştirbescu

17:00 Duelul pianelor
Partea a doua

Partea a doua

Scenariul: Monica Tivda

Regia: Cezar Ghioca

Producători :Iuliana Marciuc şi Elena Ştirbescu

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Colesnic

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:30 România în anii celui De-Al Doilea Război Mondial

Episodul 4 : “Ruptura între frați”

După instalare Antonescu îi face o vizită lui Hitler în Germania care-l primește destul de călduros. Legionarii vor însă toată puterea. La Berlin sunt suținuți de partidul nazist. În ianuarie 1941 izbucnește rebeliunea. Antonescu se bizuie pe armată și garda de fier este învinsă. O parte dintre lideri, în frunte cu Horia Sima, sunt salvați totuși de nemți și transportați în Germania.

Realizator Irina Irșai

Producător dr. Filaret Acatrinei

Preda Marian Nicola

19:00 România în anii celui De-Al Doilea Război Mondial

Episodul 5 :“Regimul Antonescu”

După înfrângerea rebeliunii statul național legionar a încetat să existe. Antonescu formează un guvern de tehnicieni (partidele politice fuseseră scoase în afara legii) cu care instaurează un regim de mână forte, ai cărui principali dușmani sunt comuniștii, evreii și franc-masonii. Regulile de comportament în public sunt impuse prin lege și sunt uneori ridicole. După intrarea în război (iunie 1941) la București viața cotidiană continuă ca și până atunci.

Realizator Irina Irșai

Producător dr. Filaret Acatrinei

Preda Marian Nicola

19:30 România în anii celui De-Al Doilea Război Mondial

Războiul nostru sfânt

Episodul 6 al seriei dedicata participarii Romaniei la Al Doilea Război Mondial prezinta contextul extern al evolutiei situatiei militare pe fronturile de lupta in prima parte a anului 1941,dar si pregatirea Romaniei pentru a intra in razboi ca membra a Axei, pentru eliberarea teritoriilor rapite de Uninunea Sovietica in vara lui 1940.

Documentar de Radu Găină şi Ioan Vorovenci

Producător dr. Filaret Acatrinei

Preda Marian Nicola

20:00* Telejurnal

*Sport (5’Inregistrat) Meteo(5’montaj)

Transmisiune directă

20:50 Eurovision 2018

* Videoclip Goodbye trupa „The Humans”

Producator Elena Stirbescu

20:55 Bucuresti, capitala rezistentei romanesti

*

Producător Irina Păcurariu

21:00 Eurovision 2018

*Drumul spre Lisabona

Producator Elena Stirbescu

21:55 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

22:00* Film, CIULEANDRA România-RFG, 1985

Regia: Sergiu Nicolaescu

Scenariul: Anuşavan Salamanian, Sergiu Nicolaescu

Muzica: Adrian Enescu

Cu: Ştefan Iordache, Gheorghe Cozorici, Ion Riţiu, Anca Nicola, Ulrike Blome

Dramă, adaptare cinematografică a romanului omonim al lui Liviu Rebreanu.

„După ce, într-un moment de rătăcire, şi-a ucis soţia, Puiu Faranga (Riţiu) e internat de tatăl său, atotputernic ministru, într-un sanatoriu. Dar în loc să simuleze nebunia, tânărul dezvăluie, pradă remuşcărilor, tainele căsniciei decise de tatăl său care dorea primenirea sângelui „limfatic”, cu vigoarea celui ţărănesc. Mădălina i-a cucerit inima, dar l-a şi adus în pragul nebuniei datorită barierei pe care a ridicat-o între ei. Pacientul se mărturiseşte psihiatrului Aioanei (Iordache), care, printr-o coincidenţă, originar din satul fetei, a fost îndrăgostit de ea. Refuzând să scape de osândă prin simularea nebuniei, Puiu se declară gata să-şi ispăşească pedeapsa, în vreme ce medicul e culpabilizat prin intervenţia vindicativă a ministrului.”-Tudor Caranfil.

* 1985-ACIN-Premiul pentru muzică-Adrian Enescu;

* 1987-Phenian-Premiul pentru cea mai bună imagine-Nicolae Girardi.

Redactor: Marian Nicola


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
00:00* Making of. Drumul spre Lisabona

* Semifinala 3

Producator Elena Stirbescu

00:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

01:00 Ora regelui
01:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

02:00* Film, CIULEANDRA România-RFG, 1985

Regia: Sergiu Nicolaescu

Scenariul: Anuşavan Salamanian, Sergiu Nicolaescu

Muzica: Adrian Enescu

Cu: Ştefan Iordache, Gheorghe Cozorici, Ion Riţiu, Anca Nicola, Ulrike Blome

Dramă, adaptare cinematografică a romanului omonim al lui Liviu Rebreanu.

* 1985-ACIN-Premiul pentru muzică-Adrian Enescu;

* 1987-Phenian-Premiul pentru cea mai bună imagine-Nicolae Girardi.

Redactor: Marian Nicola


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
04:00 România în anii celui De-Al Doilea Război Mondial (R)

Episodul 4

Realizator : Georges Boisnard. Producator dr. Filaret Acatrinei.

Preda Marian Nicola

04:30 România în anii celui De-Al Doilea Război Mondial (R)

Episodul 5 :

Realizator Georges Boisnard. Producător dr. Filaret Acatrinei

Preda Marian Nicola

05:00 România în anii celui De-Al Doilea Război Mondial (R)

Episodul 6

Realizator Georges Boisnard

Producător dr. Filaret Acatrinei

Preda Marian Nicola

05:30 Telejurnal Moldova (R)

05:55 Imnul României

Ora duminică 29 aprilie 2018
06:00 Drumul spre Lisabona

Producator Elena Stirbescu

06:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

07:00 Pescar hoinar

Prezintă Victor Ţăruş, Eugen Roibu şi Ştefan Stoica

Producător Ligia Baboş

07:30 Exclusiv în România

“Exclusiv în România “este o emisiune de turism de gen “travel and discover” în care Cristi Tabără călătoreşte, descoperă şi prezintă România pe mai multe coordonate: obiective turistice, istorie, cultură, credinţă, tradiţii gastronomice dar mai ales unicate europene şi mondiale care sunt sau care pot deveni destinaţii turistice.

“Exclusiv în România” prezintă o Românie pozitivă şi competitivă, cu unicate mondiale, europene şi regionale, o Românie multiculturală şi multietnică, de care românii să fie mândri şi pe care străinii să nu o mai judece prin prisma unor sabloane învechite.

Prezintă Cristian Tabără

Producători: Cristina Madgearu şi Marin Găbudean

08:10 Universul credinţei

Jurnalişti: Răzvan Bucuroiu, Andrei-Victor Dochia, Rafael Udriște,

Corneliu-Vlad Matache, Ciprian Dumea, Paula Tăbârcă, Ion-Lucian Ciucu, Cristina Ionescu, Anna de Hillerin

Producător Cristina Andrei

09:30 Pro patria
10:00 În grădina Danei

Redactor Magda Olteanu

Producător tv. Dana Constantinescu

10:35 Viaţa satului

(I) Prezentator Dana Constantinescu

Moderator Gabriel Gherghescu

Jurnalişti: Ovidiu Dinescu, Marian Eftimie, Teodor Dumitriu, Bădiţa Dumitru, Alexandru Popescu.

Producători tv: Gabriel Gherghescu şi Cosmin Andrei

Transmisiune directă

11:50 Minutul de agricultură

12:00 Viaţa satului

(II) Prezentator Dana Constantinescu

Moderator Gabriel Gherghescu

Jurnalişti: Ovidiu Dinescu, Marian Eftimie, Teodor Dumitriu, Bădiţa Dumitru, Alexandru Popescu.

Producători tv: Gabriel Gherghescu şi Cosmin Andrei

Transmisiune directă

13:00* Tezaur folcloric

Producător tv, Gheorghiţa Nicolae

13:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

14:00* Telejurnal

*Sport (montaj)* Meteo(montaj)

Transmisiune directă

14:30 Ultima editie

Prezentator Claudiu Lucaci

Producători: Delia Nicola, George Tudor, Violeta Iorgulescu, Vali Iorga

Realizator Claudiu Lucaci

Transmisiune directa

15:30 Politică şi delicateţuri cu Mircea Dinescu

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producător Dan Manoliu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
16:20 Vedeta populară

(I)*

Prezentator Iuliana Tudor

Jurnalisti: Ana-Maria Târâlă, Steluța Matios

Producător Iuliana Tudor

17:10 Vedeta populară

Prezentator Iuliana Tudor

Jurnalisti: Ana-Maria Târâlă, Steluța Matios

Producător Iuliana Tudor

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Colesnic

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:30 Interviurile Telejurnalului Moldova

19:00 CONEXIUNI

Transmisiune directa

19:55 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

20:00* Telejurnal

Sport (5’montaj)*meteo(5’montaj)

Transmisiune directa

20:50 Eurovision 2018

*videoclip Goodbye trupa „The Humans”

Producator Elena Stirbescu

20:55 Bucuresti, capitala rezistentei romanesti

*

Producător Irina Păcurariu

21:00* Gala umorului

* Dem Rădulescu,sau esenţa comediei

Prezentatori: Cristina Efimenco si Sever Barzan,

scenariu Eugen Dumitru, jurnalist senior Cosmin Dumitru,

Producator Aura Iosif

21:55 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

22:00* Film,HAIDUCII România, 1966

Regia: Dinu Cocea

Scenariul: Eugen Barbu, Nicolae Paul Mihail

Cu: Ion Besoiu, Marga Barbu, Amza Pellea

Aventuri, primul film din „seria Haiducilor”.Muntenia, secolul al XVIII-lea, în plină epocă fanariotă.

Amza, căpitanul unei cete de haiduci, este trădat de fratele său de cruce, Sârbu, şi ajunge la ocnă. Ros de ambiţii şi însetat de avere, Sârbu intră în slujba domnitorului fanariot şi devine căpitan de arnăuţi. El se însoară cu fiica vel-vistiernicului Dudescu, pe care îl acuză apoi de trădare pentru a-i lua averea. Dar Amza, evadat de la ocnă, a jurat să se răzbune pe cel care l-a vândut.

Redactor: Marian Nicola


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
23:35 #Creativ (R)

00:00* Making of. Drumul spre Lisabona

* Semifinala 4

Producator Elena Stirbescu

00:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

01:00 Politică şi delicateţuri cu Mircea Dinescu

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producător Dan Manoliu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
01:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

02:00* Film,HAIDUCII România, 1966

Regia: Dinu Cocea

Scenariul: Eugen Barbu, Nicolae Paul Mihail

Cu: Ion Besoiu, Marga Barbu, Amza Pellea

Aventuri, primul film din „seria Haiducilor”.Muntenia, secolul al XVIII-lea, în plină epocă fanariotă.

Amza, căpitanul unei cete de haiduci, este trădat de fratele său de cruce, Sârbu, şi ajunge la ocnă. Ros de ambiţii şi însetat de avere, Sârbu intră în slujba domnitorului fanariot şi devine căpitan de arnăuţi. El se însoară cu fiica vel-vistiernicului Dudescu, pe care îl acuză apoi de trădare pentru a-i lua averea. Dar Amza, evadat de la ocnă, a jurat să se răzbune pe cel care l-a vândut.

Redactor: Marian Nicola


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
03:35 # Creativ

04:00* Gala umorului (R)

Prezintă: Diana Cavallioti şi Dragoş Huluba

Producător Cosmin Dumitru

04:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

05:00 Interviurile Telejurnalului Moldova (R)

05:30 Telejurnal Moldova (R)

05:55 Imnul României