PROGRAM 25 iunie 2018 - 1 iulie 2018

Ora luni 25 iunie 2018
06:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

07:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Vedeta populară

(I)

Prezentator Iuliana Tudor

Jurnalisti: Ana-Maria Târâlă, Steluța Matios

Producător Iuliana Tudor

09:55 Vedeta populară

(II )

Prezentator Iuliana Tudor

Jurnalisti: Ana-Maria Târâlă, Steluța Matios

Producător Iuliana Tudor

10:50 Discover România

*Ilarion Ciobanu

Producător Cecilia Melinescu

11:00 Ieri-Azi-Mâine

(I)

Pentru că ne-am invățat bine lecția și știm că lucrurile nerostite mor , noi nu lăsăm pe Mâine ce putem face Azi. De Ieri s-au străns amintirile pe care le prețuim și le aplaudăm impreuna cu publicul si invitații noştri. Continuăm să facem show la fiecare întâlnire de vineri. Toată “gluma “noastră e o treabă serioasă , dedicată și în acest sezon celor pe care-i prețuim.

Invitați: Dida Drăgan, Virginia Rogin, Cristi Simion, George Hodor, Nae Alexandru, Grupul "Supermarket"

Prezintă: Corina Dănilă,

Producător Carmen Movileanu

11:50 Ieri-Azi-Mâine

(II)

Prezintă: Corina Dănilă

Producător Carmen Movileanu

12:45 Discover România

*Ilarion Ciobanu

Producător Cecilia Melinescu

12:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Dorina Gherganov

Transmisiune directă

13:30* Descalecati in Carpati

* Sezonul 1 ,episodul 1

Producator Rares Petrisor

14:00* Telejurnal

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Transmisiune directă

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Sport(5’ inregistrat) *Meteo(5’inregistrat)

14:55 Vorbeşte corect!

Prezintă Ruxandra Gheorghe-Negrea

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Cristina Dănilă şi Radu Dănilă

15:00 Cantec si poveste

*

Studioul teritorial Timisoara

15:55 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Episodul 215*Orasul Alba Iulia

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

16:00 Profesionistii

..cu Eugenia Voda.(Best of )

Producator Eugenia Voda

16:50 Discover România

*Ilarion Ciobanu

Producător Cecilia Melinescu

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt
abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator: Sandu Scobioala
Producător: Marina Afanas

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:55 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Episodul 215*Orasul Alba Iulia

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Vasile Munteanu

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

*Sport(5’ inregistrat) Meteo(5’ Inregistrat)

20:40 Discover România

*Ilarion Ciobanu

Producător Cecilia Melinescu

20:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Episodul 215*Orasul Alba Iulia

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

Atentie sponsori !!!

21:00* Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

* Centenar 2018

*Dr. Ioan Cirdaş-„ Viaţa mea este poporul meu”

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

21:50 Discover România

*Ilarion Ciobanu

Producător Cecilia Melinescu

22:00* Poveste dupa poveste

* Sezonul 5 editia 5/12

Producator Irina Luca

22:30 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

*O istorie care nu se învaţă la şcoală. „O generație care ne-a dat o țară”

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

23:20 Discover România

*Ilarion Ciobanu

Producător Cecilia Melinescu

23:30 Avocatul dvs

Moderator Angela Avram

Jurnalişti: Alice Săceanu şi Ştefania Ţene

Producător Angela Avram

01:00 Cantec si poveste

Studioul teritorial Timisoara

01:55 Diasporadar

Producator Diana Gheorghiu

02:00 Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

02:50 Discover România

*Ilarion Ciobanu

Producător Cecilia Melinescu

03:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

04:00 Telejurnal Moldova (R)

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator Vasile Munteanu

Producător Victoria Colesnic

05:55 Imnul României

Ora marţi 26 iunie 2018
06:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

07:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

10:00 Femei de 10, bărbați de 10

Prezentatori:Marina Almăşan șşi Claudiu Bleonţ

Tabăra femeilor șşi cea a bărbaţilor se confruntă, într-un spumos talk-show de divertisment, luând în discuţie poveşti de viaţă șşi viaţa însăsi a românului de rând.

Producător Marina Almăşan

Realizatori :Dana Grigore, Elena Cristescu.

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu

O coproducţie TVR-SC Contera Studio SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
10:50 Discover România

*Octavian Cotescu

Producător Cecilia Melinescu.

11:00 Cap compas

Producator Elena Dinu

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Moderator Ana Maria Ghiur

Producător tv Monica Ancuţa

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Dorina Gherganov

Transmisiune directă

13:30* Descalecati in Carpati

* Sezonul 1 ,episodul 2

Producator Rares Petrisor

14:00* Telejurnal

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Transmisiune directă

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Sport(5’ inregistrat) *Meteo(5’inregistrat)

14:55 Vorbeşte corect!

Prezintă Ruxandra Gheorghe-Negrea

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Cristina Dănilă şi Radu Dănilă

15:00 Cântec şi poveste

Studioul teritorial Tg. Mures

Moderator Cristian Ţăran

Realizator Vasile Braic

15:55 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Episodul 216*Unirea 1 Decembrie 1918

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

16:00 Câştigă România!

Prezintă Virgil Ianţu

Primul concurs sută la sută românesc, cu şi despre români, a ajuns la al treilea sezon. Cunoştintele concurenţilor despre cultură, obiceiurile, limba, istoria şi geografia României, sunt puse iarăşi la încercare. Nu vor lipsi emoţiile, tensiunea,răsturnările de situaţie dar nici premiile de invidiat.

Iar marele premiu, un autoturism, evident, marcă româneasca, va fi al câştigătorului a 10 ediţii.

Producător Diana Pascal

16:50 Discover România

*Octavian Cotescu

Producător Cecilia Melinescu.

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

Transmisiune directă

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:55 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Episodul 216*Unirea 1 Decembrie 1918

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Vasile Munteanu

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

20:40 Discover România

*Octavian Cotescu

Producător Cecilia Melinescu.

20:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Episodul 216*Unirea 1 Decembrie 1918

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

Atentie sponsori!!!

21:00* Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

* Centenar 2018

*Episccop dr. Iuliu Hossu * A biruit dreptatea

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

21:50 Discover România

*Octavian Cotescu

Producător Cecilia Melinescu.

22:00* Poveste dupa poveste

* Sezonul 5 editia 6/12

Producator Irina Luca

22:30 Profesionistii

..cu Eugenia Voda.

Producator Eugenia Voda

23:20 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

23:30 Investiţi în România!

Moderator şi producator Sorin Burtea

Jurnalişti: Raluca Amzăr, Ana Maria Ghiur, Răzvan Onesa

Regizor Manuela Apostol

Producător Sorin Burtea

01:00 Cantec si poveste

Studioul teritorial Tg. Mures

01:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

02:00 Profesionistii

..cu Eugenia Voda.

Producator Eugenia Voda

02:50 Discover România

*Octavian Cotescu

Producător Cecilia Melinescu.

03:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

04:00 Telejurnal Moldova (R)

*ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator Vasile Munteanu

Producător Victoria Colesnic

05:55 Imnul României

Ora miercuri 27 iunie 2018
06:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

07:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

10:00 Femei de 10, bărbați de 10

Prezentatori:Marina Almăşan șşi Claudiu Bleonţ

Tabăra femeilor șşi cea a bărbaţilor se confruntă, într-un spumos talk-show de divertisment, luând în discuţie poveşti de viaţă șşi viaţa însăsi a românului de rând.

Producător Marina Almăşan

Realizatori :Dana Grigore, Elena Cristescu.

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu

O coproducţie TVR-SC Contera Studio SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
10:50 Discover România

*Dan Spataru

Producător Cecilia Melinescu

11:00 Natură şi aventură

Producator Dan Pavaloiu

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Moderator Ana Maria Ghiur

Producător tv Monica Ancuţa

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Dorina Gherganov

Transmisiune directă

13:30* Descalecati in Carpati

* Sezonul 1 ,episodul 3

Producator Rares Petrisor

14:00* Telejurnal

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Transmisiune directă

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Sport(5’ inregistrat) *Meteo(5’inregistrat)

14:55 Vorbeşte corect!

Prezintă Ruxandra Gheorghe-Negrea

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Cristina Dănilă şi Radu Dănilă

15:00 Cantec si poveste

Studioul teritorial Iasi

15:55 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Eposodul 217 *Context international 1 Decembrie 1918

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

16:00 Câştigă România!

Prezintă Virgil Ianţu

Primul concurs sută la sută românesc, cu şi despre români, a ajuns la al treilea sezon. Cunoştintele concurenţilor despre cultură, obiceiurile, limba, istoria şi geografia României, sunt puse iarăşi la încercare. Nu vor lipsi emoţiile, tensiunea,răsturnările de situaţie dar nici premiile de invidiat.

Iar marele premiu, un autoturism, evident, marcă româneasca, va fi al câştigătorului a 10 ediţii.

Producător Diana Pascal

16:50 Discover România

*Dan Spataru

Producător Cecilia Melinescu

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt
abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

Transmisiune directă

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:55 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Eposodul 217 *Context international 1 Decembrie 1918

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Vasile Munteanu

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

*Sport(5’ inregistrat) Meteo(5’ Inregistrat)

20:40 Discover România

*Dan Spataru

Producător Cecilia Melinescu

20:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Eposodul 217 *Context international 1 Decembrie 1918

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

Atentie sponsori!!!!

21:00* Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

* Centenar 2018

*Samoila Mirza-Fotograful Unirii

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

21:50 Discover România

*Dan Spataru

Producător Cecilia Melinescu

22:00* Poveste dupa poveste

* Sezonul 5 editia3/12

Producator Irina Luca

22:30 Deportaţii

Producator Radu Gaina

23:20 Discover România

*Dan Spataru

Producător Cecilia Melinescu

23:30 Articolul VII

Moderator Antonio Momoc

Jurnalişti: Alice Săceanu, Marian Nicola

Producător Raluca Tudor

01:00 Cântec şi poveste

*Studioul teritorial Iasi

01:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

02:00 Deportatii

Producator Radu Gaina

02:50 Discover România

*Dan Spataru

Producător Cecilia Melinescu

03:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

04:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator Vasile Munteanu

Producător Victoria Colesnic

05:55 Imnul României

Ora joi 28 iunie 2018
06:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

07:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

10:00 Femei de 10, bărbați de 10

Prezentatori:Marina Almăşan șşi Claudiu Bleonţ

Tabăra femeilor șşi cea a bărbaţilor se confruntă, într-un spumos talk-show de divertisment, luând în discuţie poveşti de viaţă șşi viaţa însăsi a românului de rând.

Producător Marina Almăşan

Realizatori :Dana Grigore, Elena Cristescu.

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu

O coproducţie TVR-SC Contera Studio SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
10:50 Discover România

*Silvia Popovici

Producator Cecilia Melinescu

11:00 Drumuri aproape

* Studioul teritorial Timişoara

Producător Diana Bogea

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Moderator Ana Maria Ghiur

Producător tv Monica Ancuţa

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Dorina Gherganov

Transmisiune directă

13:30* Descalecati in Carpati

* Sezonul 1 ,episodul 4

Producator Rares Petrisor

14:00* Telejurnal

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Transmisiune directă

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Sport(5’ inregistrat) *Meteo(5’inregistrat)

14:55 Vorbeşte corect!

Prezintă Ruxandra Gheorghe-Negrea

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Cristina Dănilă şi Radu Dănilă

15:00 Cantec si poveste

* Studioul teritorial Craiova

15:55 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Episodul 218 *Fotograful Unirii

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

16:00 Câştigă România!

Prezintă Virgil Ianţu

Primul concurs sută la sută românesc, cu şi despre români, a ajuns la al treilea sezon. Cunoştintele concurenţilor despre cultură, obiceiurile, limba, istoria şi geografia României, sunt puse iarăşi la încercare. Nu vor lipsi emoţiile, tensiunea,răsturnările de situaţie dar nici premiile de invidiat.

Iar marele premiu, un autoturism, evident, marcă româneasca, va fi al câştigătorului a 10 ediţii.

Producător Diana Pascal

16:50 Discover România

*Silvia Popovici

Producator Cecilia Melinescu

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

Transmisiune directă

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:55 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Episodul 218 *Fotograful Unirii

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

19:00 Punctul pe AZi

Talk show realizat în direct, la Chişinău în care sunt analizate principalele evenimente politice, economice şi sociale ale zilei, în context local, regional şi european.

Moderator Vasile Munteanu

Producător Zina Cerchez

Transmisiune directă

20:00* Telejurnal

*Sport(5’ inregistrat)*Meteo(5’inregistrat)

20:40 Discover România

*Silvia Popovici

Producator Cecilia Melinescu

20:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Episodul 218 *Fotograful Unirii

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

Atentie sponsori!!!!

21:00* Memorialul Durerii - o istorie care nu se învaţă la şcoală

* Centenar 2018

*George Pop de Băseşti

Redactor Doina Teodoru

Realizator Lucia Hossu Longin

Producător Alexandru Munteanu

21:50 Discover România

*Silvia Popovici

Producator Cecilia Melinescu

22:00* Poveste dupa poveste

* Sezonul 5 editia4/12

Producator Irina Luca

22:30 Garantat 100%

* (Redifuzare)

23:25 Discover România

*Silvia Popovici

Producator Cecilia Melinescu

23:30 Corespondent TVRi

Moderator Corina Dobre

Jurnalişti: Ştefania Ţene, Virginia Ghiţă şi Lucian Băbeanu

Producător Liliana Văduva

01:00 Cantec si poveste

*Studioul teritorial Craiova

01:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

02:00 Garantat 100% (R)

02:55 Discover România

*Silvia Popovici

Producator Cecilia Melinescu

03:00 Obiectiv comun (R)

04:00 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:00 Punctul pe AZi (R)

Moderator Vasile Munteanu

Producător Victoria Colesnic

05:55 Imnul României

Ora vineri 29 iunie 2018
06:00 Matinalii

(I)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

07:00 Matinalii

(II)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

08:00 Matinalii

(III)

Moderatori: Ilinca Avram, Anatol Guzic, Elena Popa, Andrei Veleşcu

Producător Nicoleta Toacă

Transmisiune directă Chişinău

09:00 Obiectiv comun (R)

Moderator Sandu Scobioala
Producător Marina Afanas

10:00 Femei de 10, bărbați de 10

Prezentatori:Marina Almăşan șşi Claudiu Bleonţ

Tabăra femeilor șşi cea a bărbaţilor se confruntă, într-un spumos talk-show de divertisment, luând în discuţie poveşti de viaţă șşi viaţa însăsi a românului de rând.

Producător Marina Almăşan

Realizatori :Dana Grigore, Elena Cristescu.

Redactori: Laura Demeter, Costin Teodorescu

O coproducţie TVR-SC Contera Studio SRL


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
10:50 Discover România

*Stefan Banica senior

Producător Cecilia Melinescu

11:00 Regatul salbatic

Producator Mihai Enea

11:30 Un doctor pentru dumneavoastră

Moderator Ana Maria Ghiur

Producător tv Monica Ancuţa

13:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Dorina Gherganov

Transmisiune directă

13:30* Descalecati in Carpati

* Sezonul 1 ,episodul 5

Producator Rares Petrisor

14:00* Telejurnal

Translator mimico-gestual Laura Ioana

Transmisiune directă

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ SI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Sport(5’ inregistrat) *Meteo(5’inregistrat)

14:55 Vorbeşte corect!

Prezintă Ruxandra Gheorghe-Negrea

Jurnalist Iulia Ioaniţoaia

Producători: Cristina Dănilă şi Radu Dănilă

15:00 Cantec si poveste

* Studioul teritorial Timisoara

15:55 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Episodul 219* Incoronarea de la Alba Iulia

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

16:00 Câştigă România!

Prezintă Virgil Ianţu

Primul concurs sută la sută românesc, cu şi despre români, a ajuns la al treilea sezon. Cunoştintele concurenţilor despre cultură, obiceiurile, limba, istoria şi geografia României, sunt puse iarăşi la încercare. Nu vor lipsi emoţiile, tensiunea,răsturnările de situaţie dar nici premiile de invidiat. Iar marele premiu, un autoturism, evident, marcă româneasca, va fi al câştigătorului a 10 ediţii.

Producător Diana Pascal

16:50 Discover România

*Stefan Banica senior

Producător Cecilia Melinescu

17:00 Obiectiv comun

Talk show realizat în direct, în studioul din Chişinău, în care sunt
abordate subiecte sociale şi culturale din Republica Moldova, perspectivele europene, experienţa României, realităţi comunitare şi proiecte culturale de pe ambele maluri ale Prutului.

Moderator Dana Ciobanu
Producător Marina Afanas

Transmisiune directă

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:55 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Episodul 219* Incoronarea de la Alba Iulia

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

19:00 România 100. Iaşul în arcul timpului

*Studioul teritorial Iasi

Redactor Gabriela Baiardi

Producător Vasile Arhire

20:00* Telejurnal

*Sport (5’montaj)*meteo(5’montaj)

20:40 Discover România

*Stefan Banica senior

Producător Cecilia Melinescu

20:50 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Episodul 219* Incoronarea de la Alba Iulia

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

Atentie sponsori!!!

21:00 La un pas de România

Realizator Melania Trifu

Producator Aura Dobre

21:30 5 x 5 minute de istorie cu Adrian Cioroianu

*Editia 3

Realizator Irina Ifrimache

22:00* Film * Telecinemateca

* FRAŢI DE SÂNGE (I GUAPPI-Italia, 1974)

Regia: Pasquale Squitieri

Cu: Claudia Cardinale, Franco Nero, Fabio Testi

Dramă. În Neapole, la sfârşitul secolului al XIX-lea, Nicola Bellizzi visează să devină avocat. Pentru că e orfan şi cunoaşte viaţa de pe străzi, el încearcă să se ţină departe de necazuri, dar, inevitabil, intră în conflict cu şeful Camorrei, Don Gaetano. Acesta se convinge, însă, că Nicola e un băiat inteligent şi ambiţios şi îl ia sub protecţia sa. Ca să-şi poată atinge idealul de justiţie, tânărul avocat aspirant se trezeşte legat pe veci de lumea tulbure a criminalităţii.

Redactor: Anca Radu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
00:10 Drumul lui Leşe

(Redifuzare)

Producător Sînziana Miloşoiu

Realizator Grigore Leşe

01:00 Cantec si poveste

Studioul teritorial Timişoara

01:55* Film * Telecinemateca

* FRAŢI DE SÂNGE (I GUAPPI-Italia, 1974)

Regia: Pasquale Squitieri

Cu: Claudia Cardinale, Franco Nero, Fabio Testi

Dramă. În Neapole, la sfârşitul secolului al XIX-lea, Nicola Bellizzi visează să devină avocat. Pentru că e orfan şi cunoaşte viaţa de pe străzi, el încearcă să se ţină departe de necazuri, dar, inevitabil, intră în conflict cu şeful Camorrei, Don Gaetano. Acesta se convinge, însă, că Nicola e un băiat inteligent şi ambiţios şi îl ia sub protecţia sa. Ca să-şi poată atinge idealul de justiţie, tânărul avocat aspirant se trezeşte legat pe veci de lumea tulbure a criminalităţii.

Redactor: Anca Radu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
04:05 Telejurnal Moldova (R)

Prezentator Stela Danila

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

05:00 România 100. Iaşul în arcul timpului

*Studioul teritorial Iasi

Redactor Gabriela Baiardi

Producător Vasile Arhire

05:55 Imnul României

Ora sâmbătă 30 iunie 2018
06:00 Drumul lui Leşe

Producător Sînziana Miloşoiu

Realizator Grigore Leşe

06:55 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

07:00 Ferma

*Nu mai aveti loc la oraş? Încercaţi la ţară!

Emisiune pentru actuali si viitori tineri fermieri

Undeva în România

Jurnalist Tv Sergiu Marinescu

Emisiune de Viorel Alexandru Popescu şi Eugen Daniel Iancu

07:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

08:00 Mic dejun cu un campion

Amfitrion: Daniela Zeca Buzura

În anul celebrării tinerei noastre Românii, noul sezon al Micului Dejun cu un Campion propune întâlnirea nu numai cu oameni de excepţie ci şi cu gesturi marcante care aşează durabil temelia unei naţiuni şi a unui popor ce merită un destin actual şi viitor, demn de trecutul său. Ne vom afla în compania unor personalităţi remarcabile care numără un secol de viaţă, alături de compatrioţi care, prin strădania şi idealurile lor însemnează destinul României de mâine.

Producător: Ileana Ploscaru Panait

08:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

09:00 5 x 5 minute de istorie cu Adrian Cioroianu (R)

Editia 3

09:30 M.A.I aproape de tine

Jurnalist Bogdan Serban Iancu

10:00 România 100. Iaşul în arcul timpului

*Studioul teritorial Iasi

Redactor Gabriela Baiardi

Producător Vasile Arhire

11:00 Descalecati in Carpati

* Episodul 5/12

11:30* Teatru National de televiziune

Arhiva de Aur Teatru TV

Baltagul -de Mihail Sadoveanu

Premiera-16/17.09.1986

In distributie: Dorina Lazar, Gheorghe Visu, Petre Gheorghiu, Stefan Radof, Mihai Mereuta, Sandu Sticlaru, Ovidiu Schumacher, Stefan Mihailescu-Braila, Vasile Muraru, Lamia Beligan, Viorel Baltag, Ion Albu, Gabriela Albu, Alexandru Manea.

Redactor Alexandra Orban

Scenariul si regia Anca Ovanez Dorosenco

“Baltagul” este prin … desavarsitul echilibru al expresiei, una dintre cele mai bune scrieri ale lui Sadoveanu-scrie George Calinescu in “Istoria literaturii”.

Inspirandu-se din binecunoscuta balada “Miorita”, Mihail Sadoveanu a dat nastere unui roman cu actiune densa, rapida, palpitanta, fara ocolisuri lirice.

Scenariul de televiziune scris si regizat de Anca Ovanez Dorosenco si-a propus sa evidentieze latura realista a acestui roman, definitoriu pentru literature romana.

13:50 Diasporadar

Producător Diana Gheorghiu

14:00* Telejurnal

*Sport (montaj)* Meteo(montaj)

Transmisiune directă

14:30 Adevaruri despre trecut

(Redifuzare)

Consultant de specialitate Lavinia Betea

Producător Raluca Rogojină

15:00 Ora regelui

Producător Lidia Voicu

15:55 100 de povesti despre Marea Unire

-5 minute de istorie cu profesor dr. Adrian Cioroianu

Pagini din istoria contemporana a Romaniei,de la Primul Razboi Mondial la Constituţia din 1923, de la agonia luptelor pană la dramatismul tratativelor de pace.Inceputul Romaniei Mari rămăne o fascinantă pagină de trecut.Istoria este cea mai frumoasă poveste,iar unirea se construieşte zi de zi.

Producator Irina Ifrimache si Dana Ionita

16:00 Duelul pianelor
Prima parte

Prima parte

Sezonul 4-Magia muzicii, a poveștilor emoționante și a prieteniilor dintre marii artiști.

Cei mai iubiți artiști ai României care vor accepta provocarea Duelului pianelor vor fi suprinşi de jocurile muzicale propuse de echipa formată din : Adrian Enache, Paula Selling şi Ovi, se vor lăsa conduși de nostalgia amintirilor legate de primii lor pași în Televiziunea Română, deținătoarea celei mai mari și mai valoroase arhive video din viața tuturor artiștilor din România.

Invitaţi: Tavi Colen, Daniela Condurache, Ducu Bertzi, Dalma

Regia: Cezar Ghioca

Scenariul: Radu Croitoru

Producători: Iuliana Marciuc, Elena Ştirbescu

17:00 Duelul pianelor
Partea a doua

Partea a doua

Producători: Iuliana Marciuc, Elena Ştirbescu

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Colesnic

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:30 #Creativ

(Redifuzare)

Realizator Claudia Spatarescu

Producator Alina Amza

19:00 Recital Cerbul de Aur

(1993)

*Toto Cutunio

20:00* Telejurnal

*Sport (5’Inregistrat) Meteo(5’montaj)

Transmisiune directă

20:40 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

20:50 Bucureşti, capitala rezistenţei româneşti

Producător Irina Păcurariu

21:00* Chipurile României
Episodul 9/9

Documentar *(Flavours of Romania-Regatul Unit, 2017-2018), Episodul 9/9 *Maramures

Regia, scenariul, prezentator: Charlie Ottley

O fascinantă călătorie prin România, pentru a-i sublinia peisajele uluitoare, tradiţiile culturale şi culinare, istoria, flora, fauna şi pentru a trezi conştiinţa românilor ca să protejeze acest patrimoniu incredibil.

21:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

22:00* Film- UN SURÂS ÎN PLINĂ VARĂ România, 1963

Regia: Geo Saizescu

Scenariul: D.R. Popescu

Cu: Sebastian Papaiani, Florina Luican, Silvia Fulda, Dem. Rădulescu, Matei Alexandru, Draga Olteanu Matei

Comedie. Ecranizare a nuvelei "Pădurea" de Dumitru Radu Popescu.

Făniţă, un tânăr dornic să câştige bani în urma unor iniţiative personale, eşuează în toate aceste demersuri, lăsându-se, în cele din urmă convins să intre în C.A.P.-ul din sat. "Făniţă, eroul întâmplărilor din film, este un Păcală al zilelor noastre sau mai bine zis, un Dănilă Prepeleac."-Dinu Săraru-1965

* 1964-Mamaia-Premiile pentru scenariu-D.R. Popescu-şi pentru interpretare masculină-Sebastian Papaiani;

* Premiul revistei „Cinema”-cel mai bun debut al anului în filmul de lung metraj-Geo Saizescu.


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
23:35 La un pas de Romania (R)

00:00* Interviurile Festivalului Enescu 2017

* Producător Marius Constantinescu

00:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

01:00 Ora regeluiR)
01:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

02:00* Film- UN SURÂS ÎN PLINĂ VARĂ România, 1963

Regia: Geo Saizescu

Scenariul: D.R. Popescu

Cu: Sebastian Papaiani, Florina Luican, Silvia Fulda, Dem. Rădulescu, Matei Alexandru, Draga Olteanu Matei

Comedie. Ecranizare a nuvelei "Pădurea" de Dumitru Radu Popescu.

Făniţă, un tânăr dornic să câştige bani în urma unor iniţiative personale, eşuează în toate aceste demersuri, lăsându-se, în cele din urmă convins să intre în C.A.P.-ul din sat. "Făniţă, eroul întâmplărilor din film, este un Păcală al zilelor noastre sau mai bine zis, un Dănilă Prepeleac."-Dinu Săraru-1965

* 1964-Mamaia-Premiile pentru scenariu-D.R. Popescu-şi pentru interpretare masculină-Sebastian Papaiani;

* Premiul revistei „Cinema”-cel mai bun debut al anului în filmul de lung metraj-Geo Saizescu.


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
03:35 La un pas de Romania (R)

04:00 #Creativ

Realizator Claudia Spatarescu

Producator Alina Amza

04:30 Recital (R)

Cerbul de Aur(1993)

*Toto Cutunio

05:30 Telejurnal Moldova (R)

05:55 Imnul României

Ora duminică 1 iulie 2018
06:00* Documentar * Documentar (R)

*CHIPURILE ROMÂNIEI(Flavours of Romania-Regatul Unit, 2017-2018) Episodul 9/9

Regia, scenariul, prezentator: Charlie Ottley

O fascinantă călătorie prin România, pentru a-i sublinia peisajele uluitoare, tradiţiile culturale şi culinare, istoria, flora, fauna şi pentru a trezi conştiinţa românilor ca să protejeze acest patrimoniu incredibil.

06:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

07:00 Pescar hoinar

Prezintă Victor Ţăruş, Eugen Roibu şi Ştefan Stoica

Producător Ligia Baboş

07:30 Exclusiv în România

(Redifuzare)

“Exclusiv în România “este o emisiune de turism de gen “travel and discover” în care Cristi Tabără călătoreşte, descoperă şi prezintă România pe mai multe coordonate: obiective turistice, istorie, cultură, credinţă, tradiţii gastronomice dar mai ales unicate europene şi mondiale care sunt sau care pot deveni destinaţii turistice.

“Exclusiv în România” prezintă o Românie pozitivă şi competitivă, cu unicate mondiale, europene şi regionale, o Românie multiculturală şi multietnică, de care românii să fie mândri şi pe care străinii să nu o mai judece prin prisma unor sabloane învechite.

Prezintă Cristian Tabără

Producători: Cristina Madgearu, Marin Găbudean

08:10 Universul credinţei

Jurnalişti: Răzvan Bucuroiu, Andrei-Victor Dochia, Rafael Udriște,

Corneliu-Vlad Matache, Ciprian Dumea, Paula Tăbârcă, Ion-Lucian Ciucu, Cristina Ionescu, Anna de Hillerin

Producător Cristina Andrei

09:30 Pro patria
10:00 În grădina Danei

Redactor Magda Olteanu

Producător tv. Dana Constantinescu

10:35 Viaţa satului

Viaţa satului (I)

Prezentator Dana Constantinescu

Moderator Gabriel Gherghescu

Jurnalişti: Ovidiu Dinescu, Marian Eftimie, Bădiţa Dumitru, Alexandru Popescu.

Producători tv: Gabriel Gherghescu, Cosmin Andrei

Producător coordonator Viorel Popescu

Transmisiune directă / inregistrare

11:50 Minutul de agricultură

12:00 Viaţa satului

Viaţa satului (II)

Prezentator Dana Constantinescu

Moderator Gabriel Gherghescu

Jurnalişti: Ovidiu Dinescu, Marian Eftimie, Teodor Dumitriu, Alexandru Popescu.

Producători tv: Gabriel Gherghescu,Cosmin Andrei

Producător coordonator Viorel Popescu

Transmisiune directă /inregistrare

13:00* Tezaur folcloric

(Redifuzare) Producător tv Gheorghiţa Nicolae

13:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

14:00* Telejurnal

*Sport (montaj)* Meteo(montaj)

Transmisiune directă

14:30 Profesori de milioane

* Editia 7/7

* Profesori de milioane este o emisiune despre educaţie şi mai ales despre cei care te-au făcut să priveşti altfel lumea şi oamenii, să fii mai bun, mai puternic, mai etic, să-ţi doreşti să fii un profesionist, un model. Profesori de milioane=profesori care schimbă , într-o viaţă, milioane de vieţi! Un profesor poate influenţa într-un an, cel puţin 100 de tineri! În 30 de ani de cariera, 3000! 300 de profesori dedicaţi, pot schimba într-o carieră de dascăl, viaţa unui milion de tineri!

Alături de aducerea în lumina reflectoarelor a celor care, indiferent de conjunctura istorică sau economică, de resursele avute, sunt profesioniştii din educaţie, emisiunea va dezbate prin inviţatii ei, profesionişti din diferite domenii, de la arte liberale la business, teme curente ale sistemului educaţional.

Moderator Irina Păcurariu

Realizator Gina Stroian

Regia artistică Florin Costache.

Producător Adrian Ionică

15:20 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

15:30 Vedeta populară

(I)

Prezentator Iuliana Tudor

Jurnalisti: Ana-Maria Târâlă, Steluța Matios

Producător Iuliana Tudor

16:20 Vedeta populară

(II)

Prezentator Iuliana Tudor

Jurnalisti: Ana-Maria Târâlă, Steluța Matios

Producător Iuliana Tudor

17:10 Vedeta populară

(III )

Prezentator Iuliana Tudor

Jurnalisti: Ana-Maria Târâlă, Steluța Matios

Producător Iuliana Tudor

18:00 Telejurnal Moldova

Prezentator Victoria Colesnic

Translator mimico gestual

ACEST PROGRAM SE ADRESEAZĂ ŞI PERSOANELOR CU DEFICIENŢE DE AUZ

Transmisiune directă

18:30 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

18:40 Serial TVR
Episodul 1

-Episodul 1 *Deşteptarea României

Războiul Independenţei.

Producţie a Studioului de Film TV realizată în Centrul de Producţie Cinematografică „Bucureşti”

Premiul special al juriului ACIN pe 1977 pentru film de televiziune

Scenariul :Paul Anghel

Directorul filmului: Gheorghe Pârâu

Producător delegat: Nadina Boiculesi

Machiajul: Mircea Vodă, Rozalia Bartha, Gheorghe Drăghici

Costumele: Hortensia Georgescu, Csaba Zemlenyi

Decorurile :arh. Traian Niţescu, arh. Constantin Simionescu

Montajul: Magda Chişe Ghincioiu, Mioara Ionescu, Gabriela Nasta

Coloana sonoră: ing. Bogdan Cavadia, ing. Silviu Camil, ing.A.Salamanian

Muzica :Tiberiu Olah

Imaginea:Nicolae Girardi, George Cornea, Mircea Mladin,Al. David

Regia: Gheorghe Vitanidis, Doru Năstase, Sergiu Nicolaescu

Filmul este consacrat eroilor care au făurit, prin aspiraţiile, energia şi sacrificiile lor, Independenţa de stat a României.

Interpreţi: George Constantin, Amza Pellea, Constantin Codrescu, Mircea Albulescu, Emanoil Petruţ, Sebastian Papaiani, Octavian Cotescu, Ernest Maftei, Alexandru repan, Carmen Stănescu, Ioana Pavelescu, Sergiu Nicolaescu, Iurie Darie, Cezara Dafinescu, Vlad Rădescu, Ion Dichiseanu, Papil Panduru, Romeo Pop, Constantin Fugaşin ş.a.

Redactor Cristina Murgu

20:00* Telejurnal

Transmisiune directă

20:40 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

20:50 Bucureşti, capitala rezistenţei româneşti

Jurnalist Mariana Cernaianu

Producător Irina Păcurariu

21:00* Gala umorului

(Reifuzare)

Editia 1

21:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

22:00* Cntenarul Marii Unirii

Film HOREA România, 1984

Regia: Mircea Mureşan

Scenariul: Titus Popovici

Muzica: Tiberiu Olah

Cu: Ovidiu-Iuliu Moldovan, Şerban Ionescu, Dan Săndulescu, Radu Beligan, Mircea Albulescu, Enikö Szilágy, Ion Besoiu

Dramă. În 1784, trimis în Transilvania pentru a ancheta cauzele răscoalei lui Horea, baronul Jankowitz, înalt judecător imperial, îi condamnă la moarte pe cei trei capi, Horea, Cloşca şi Crişan, care fuseseră trădaţi de către ţărani-pentru recompensa în galbeni. Crişan se spânzură în temniţă, iar Horea şi Cloşca mor schingiuiţi lângă cetatea Albei.

* 1984-Marele Premiu ACIN; Premiul pentru scenariu-Titus Popovici; Premiul pentru interpretare masculină ex-aequo-Radu Beligan, Ovidiu Iuliu Moldovan; Premiul pentru decoruri-Marcel Bogoş; Premiul pentru muzică-Tiberiu Olah.


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
00:05* Serate muzicale

Producator Ileana Ploscaru

00:55 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

01:00 Politică şi delicateţuri cu Mircea Dinescu

Producător Dan Manoliu


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
01:50 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

02:00* Centenarul Marii Uniri

Film HOREA România, 1984

Regia: Mircea Mureşan

Scenariul: Titus Popovici

Muzica: Tiberiu Olah

Cu: Ovidiu-Iuliu Moldovan, Şerban Ionescu, Dan Săndulescu, Radu Beligan, Mircea Albulescu, Enikö Szilágy, Ion Besoiu

Dramă. În 1784, trimis în Transilvania pentru a ancheta cauzele răscoalei lui Horea, baronul Jankowitz, înalt judecător imperial, îi condamnă la moarte pe cei trei capi, Horea, Cloşca şi Crişan, care fuseseră trădaţi de către ţărani-pentru recompensa în galbeni. Crişan se spânzură în temniţă, iar Horea şi Cloşca mor schingiuiţi lângă cetatea Albei.

* 1984-Marele Premiu ACIN; Premiul pentru scenariu-Titus Popovici; Premiul pentru interpretare masculină ex-aequo-Radu Beligan, Ovidiu Iuliu Moldovan; Premiul pentru decoruri-Marcel Bogoş; Premiul pentru muzică-Tiberiu Olah.


XX ACEST PROGRAM POATE FI VIZIONAT DE COPIII IN VARSTA DE PANA LA 12 ANI NUMAI CU ACORDUL SAU IMPREUNA CU PARINTII ORI FAMILIA (AP)
04:05 Gala umorului (R)

Editia 1

04:55 Discover România

Producător Cecilia Melinescu

05:00 Pescar hoinar

05:30 Telejurnal Moldova (R)

05:55 Imnul României