Înotătoarea Anastasia Basisto, la un pas de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo

Înotătoarea Anastasia Basisto din Republica Moldova este la un pas de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Sportiva din Bălţi a îndeplinit normativul B la turneul internaţional din Letonia, la care au concurat reperezentantele altor 8 state. Anastasia a ocupat locul 3 la proba de 200 de metri bras şi a înregistrat un nou record al Republicii Moldova – 2 minute, 28 de secunde şi 53 de sutimi. La turneul din Letonia pe podium a urcat şi basarabeanul Pavel Alovaţchii, care a cucerit medalia de argint la 200 şi 400 de metri stil liber. O medalie de bronz a obţinut Constantin Malachi, la proba de 100 de metri stil liber. Până acum, Republica Moldova are 7 sportivi calificaţi la Olimpiada de la Tokyo. Printre ei se numără şi înotătoarea Tatiana Salcuţan.