Medalii de argint pentru R. Moldova la turneul Cadet European Judo Cup Coimbra din Portugalia
Sursa foto:olympic.md Vizualizari:

Doi sportivi din Republica Moldova au obţinut medalii de argint şi locurile doi pe podiumul de premiere, la turneul Cadet European Judo Cup Coimbra 2018, desfăşurat în Portugalia.

Oxana Diacenco, elevă la Liceul Sportiv Municipal, s-a clasat pe poziţia secundă la categoria +70 kilograme, iar Ion Botnaru, elev la Liceul Internat Republican cu Profil Sportiv, a cucerit medalia de argint la categoria 90 de kilograme.

Concursul a constituit un test de verificare pentru candidaţii în loturile naţionale în vederea obţinerii calificărilor pentru Jocurile Olimpice de Tineret, programate în luna octombrie la Buenos Aires, Argentina.

Lupta pentru calificare la Jocurile Olimpice de Tineret va fi finalizată la apropiatul campionat continental, programat în perioana 27 iunie-01 iulie, la Sarajevo, Bosnia şi Herţegovina.

La acest turneu au participat 416 tineri sportivi şi sportive  din 28 de state.