Naţionala de fotbal a Republicii Moldova a retrogradat în Liga D a Ligii Naţiunilor

Naţionala de fotbal a Republicii Moldova a retrogradat în Liga D a Ligii Naţiunilor, după ce a fost învinsă de Kazahstan cu scorul de 5-4 la loviturile de departajare, în manşa secundă a play-out-ului Ligii Naţiunilor, într-un meci în care tricolorii s-au impus după prelungiri, cu 1-0.

Igor Armaş, cu un şut spectaculos din întoarcere, a deschis scorul în minutul 13.

Scorul de 1-0 a fost scorul după 90 de minute de joc. Cum în tur kazahii au câştigat cu 2-1, scorul general a devent egal, 2-2, şi au fost dictate două reprize de prelungiri.

Rezultatul s-a păstrat şi după 120 de minute de joc, fiind necesare executarea loviturilor de la 11 metri pentru departajare. Pentru naţionala Republicii Moldova au ratat Nicolaescu şi Revenco, în timp ce kazahii au avut o singură ratare.

Astfel, tricolorii au retrogradat în Liga D a Ligii Naţiunilor, ediţia 2022/23, şi vor juca într-o grupă cu Liechtenstein, Andorra şi Letonia. Următorul meci Naţionala noastră îl va juca pe 3 iunie, în deplasare cu Liechtenstein.