Simona Halep a reuşit calificarea în turul al treilea de la Australian Open
Vizualizari:

Simona Halep a avut emoţii doar în setul al doilea al partidei disputate împotriva britanicei Harriet Dart, locul 173 WTA, în turul secund al Turneului de Mare Şlam din Australia, românca reuşind calificarea în faza a treia a competiţiei.

Românca, aflată pe locul 3 în clasamentul mondial, a reuşit nu mai puţin de trei breakuri în primul set, pierzând doar o singură dată pe propriul serviciu.

După 32 de minute de joc, Simona Halep şi-a adjudecat prima parte cu scorul de 6-2.

Jucătoarea româncă a continuat în forţă partida şi, după numai 22 minute jucate în setul secund, conducea deja cu 4-0 graţie a două ghemuri câştigate pe serviciul britanicei.

Pe un fond de cădere a Simonei Halep, Harriet Dart a avut o revenire puternică, reuşind să îşi adjudece patru din următoarele cinci ghemuri, dar românca a gestionat bine finalul de set, reuşind victoria finală cu scorul de 6-2, 6-4.