Sportivul din Republica Moldova, Alex Vasilianov, s-a clasat pe locul 2 la turneul de pentatlon din Bulgaria
Sursa foto:olympic.md Vizualizari:

Alex Vasilianov a concurat la Under 19 şi s-a clasat pe locul doi la Cupa Mondială de pentatlon din Bulgaria.

Alex Vasilianov, antrenat de tatăl său Alexei Vasilianov, este foarte aproape de calificarea la Jocurile Olimpice de tineret din Buenos Aires.

Un alt sportiv din Republica Moldova, Ivan Rusin, a ocupat poziţia a şaptea la Under 15.

Pentatlonul modern este un sport olimpic, care conţine cinci discipline: tir sportiv, scrimă, 200 m înot, săritură la obstacole şi trei km de cros.